Řídit tramvaj je méně náročné, tvrdí studie

Hrozba stávky řidičů pražských tramvají se zřejmě stává opět reálnou. Řidiči totiž nejsou spokojeni se závěry studie, která měla porovnat náročnost profesí všech řidičů v městské hromadné dopravě a případně doporučit úpravu jejich platů. Studii nechal vypracovat pražský magistrát spolu s vedením dopravního podniku poté, co řidiči počátkem ledna pohrozili půldenní výstražnou stávkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tramvaj | Foto: Jan Rosenauer

Řidiči tramvají se domáhají stejných platů, jaké dostávají jejich kolegové za volantem autobusu. Podle dnes zveřejněných výsledků studie ale tramvajáci mají méně náročnou profesi než řidiči autobusů i strojvedoucí metra. Rozdíly ve finančním ohodnocení jsou tedy podle autorů studie odpovídající.

Předseda jejich odborů Antonín Dub především nesouhlasí se závěrem, že mají nižší kvalifikaci než řidiči autobusů. "Řidič tramvaje byl vlastně uznán jako neřidič. Já se domnívám, že řidič tramvaje řidičské oprávnění má, musí složit úplně stejné zkoušky jako řidič autobusu, aby ho někdo do provozu vůbec pustil," je přesvědčen Dub.

Podle řidičů tramvají jsou výsledky studie zmanipulované. Navíc tvrdí, že firma, která studii zpracovala, není nezávislá. Někteří z nespokojených řidičů se také nechali slyšet, že dopravní podnik poskytl falešné a zkreslené údaje o jejich práci.

Pražský dopravní podnik bude naopak výsledky analýzy akceptovat. Podle ředitele Milana Houfka totiž odpovídají skutečnosti. Stejně to vnímají také odboráři z metra a odbory řidičů autobusů.

O tom, jak se výsledky studie projeví ve výši platů, zatím ředitel Houfek nechtěl spekulovat. "Samozřejmě toto procentuální vyjádření poměru mezd mezi jednotlivými řidiči musí být rozpracováno do korun, do tarifů, do příplatků a podobně, ale domnívám se, že Dopravní podnik žádným výrazným způsobem v minulosti řidiče tramvají nepoškodil," uvedl Houfek.

Federace řidičů tramvaje zvažuje, že pražský Dopravní podnik zažaluje kvůli nerovnému zacházení se zaměstnanci. O tom, zda budou tramvajáci stávkovat, rozhodnou jejich odbory v sobotu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme