Riedlbauch: Knížáka by mohl nahradit cizinec

Ředitele Národní galerie Milana Knížáka by ve funkci mohl nahradit i cizinec. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to uvedl ministr kultury Václav Riedlbauch.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Václav Riedlbauch

Ministr kultury Václav Riedlbauch | Foto: Tomáš Adamec

"Je legitimní vznést i názor, že by to (budoucí šéf Národní galerie ) nemusel být zrovna Čech. Kde je dneska psáno, že Národní galerie musí být s českým ředitelem v čele? Ani ta varianta není vyloučena," řekl ministr kultury v Radiožurnálu.

Podle Riedlbauchových zkušeností by cizinec mohl být přínosem. "Byl jsem osm let v České filharmonii a měli jsme šéfdirigenta Vladimíra Aškenazyho. A teď je tam další cizinec - Elijahu Inbal - a všechno může fungovat. To je všechno o schopnosti člověka komunikovat se svým okolím," uvedl.

O jakém cizinci konkrétně uvažuje, ale nechtěl prozradit: "Máme v hlavě několik jmen, ale neřeknu je."

Výběrové řízení připravují odborníci

Ministr by rád vybral nástupce do květnových voleb. Už teď se schází s 'vybranou společností' dvanácti odborníků, se kterými ladí detaily výběrového řízení. Opět se sejdou v polovině února.

Mezi poradci je například výtvarník Jiří David, Marta Smolíková či galerista Jiří Švestka. Právě o Švestkovi některá média spekulovala jako o možném Knížákově nástupci.

"Jiří Švestka sedí v té vybrané společnosti a neprojevil zájem, že by chtěl sedět za stolem ředitele Národní galerie," řekl k této variantě ministr kultury.

Kdo dál připadá v úvahu z českých zdrojů, nechtěl komentovat. Podle médií je to třeba Marek Pokorný - ředitel Moravské galerie v Brně a šéf galerie Rudolfinum Petr Nedoma.

"Nezlobte se, ono to někdy bývá takzvaný polibek smrti. Když někoho takhle řeknete dopředu, tak mu strašně znevýhodníte pozici," nechtěl ministr jména potvrdit.

Knížák ve výběrové komisi?

Kdo by mohl sedět v komisi, která bude generálního ředitele Národní galerie vybírat, zatím není jasné. Riedlbauch ale nevylučuje, že by do ní pozval i samotného Milana Knížáka.

"Já to dneska nevylučuji. Ale nebývá to zvykem, že by stávající ředitel vybíral svého nástupce. Ale ani to není mimo hru. Po 16. únoru jsem schopen vám říct, jak bude vypadat názor na složení komise," dodal ministr ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme