Na Riegrově stezce uklouzl chlapec na ledu, spadl do Jizery. Záchranáři pro něj přiletěli vrtulníkem

Desetiletý chlapec uklouznul na ledu při výletu po Riegrově stezce u Semil. Spadl asi z deseti metrů do koryta řeky Jizery a vážně se zranil. Záchranáři se pro dítě vydali vrtulníkem, slanili k němu. Událost se stala v sobotu odpoledne. V neděli o tom informovala horská služba.

Semily Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Horské služby Jizerské hory (ilustrační fotografie) | Zdroj: Horská služba Jizerské hory

„Podle rodiny, se kterou výlet podnikl, po uklouznutí doslova podlétl zábradlí, které v polovině stezky chrání před pádem do řeky,“ uvedl mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Pár vyrazil na túru do Krkonoš v teplácích a teniskách, musela ho zachraňovat horská služba

Číst článek

Nehoda se stala v místě, odkud by se zraněný transportoval obtížně a dlouho. „Proto nás k zásahu vyzvala přivolaná letecká záchranná služba (LZS), takže jsme na místo letěli v jejich vrtulníku a s lékařem LZS díky šikovnosti posádky přímo k chlapci slanili,“ uvedl David Savický, zasahující záchranář a náčelník Horské služby Jizerské hory.

Turisté mezitím slezli ke zraněnému a dopravili jej zpět na stezku. „Měli jsme podezření na zlomeninu levé ruky a poranění páteře. V každém případě byl hoch ve velkých bolestech, a kdybychom jej měli transportovat po zemi, čekala by nás asi kilometr dlouhá cesta. Takže jsme zvolili transport v podvěsu pod vrtulníkem,“ uvedl Savický.

Skalní údolí je v daném místě velmi hluboké a posádka LZS nemohla podvěs podle Savického spustit přímo k pacientovi.

S pomocí hasičů záchranáři zraněného přenesli šetrně na druhou stranu skalního tunelu, u kterého se nehoda stala. „Tam už mohl být podvěs spuštěn, a vrtulník pak s chlapcem odlétl na místo, kde mohl přistát, pacienta naložit a dopravit k dalšímu ošetření do nemocnice v Hradci Králové,“ uvedl Savický.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme