Rittig u soudu odmítl obžalobu. Jsou to lži, s Oleo nemám nic společného, řekl

Obžalovaný lobbista Ivo Rittig dnes před pražským městským soudem odmítl tvrzení vyšetřovatelů, že na jeho účtech skončilo 20 milionů korun údajně vyvedených z petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh). Zmínky o něm v obžalobě jsou podle něj lži a nemá s případem nic společného. Zpochybnil také roli spolupracujícího obviněného, účetního Jaroslava Kubisky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Ivo Rittig u Městského soudu v Praze (vpravo jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová) | Zdroj: ČTK

„To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Nemám nic společného s Oleo Chemical. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství,“ řekl dnes u soudu obžalovaný Ivo Rittig.

Rittig také zpochybnil roli účetního Jaroslava Kubisky, kterého prý vůbec nezná. Obžalovaný účetní, který před soudem usiluje o uznání spolupracující pozice, za což by mu mohl hrozit nižší trest, podle Rittiga vůbec nic o ničem neví. „Tento člověk nemůže vědět zhola nic, co se týče mých obchodů,“ řekl lobbista.

V případu je obžalováno 10 lidí. Podle vyšetřovatelů se dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám karibské firmy Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) s OCh na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní.

Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na téměř20 milionů korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3,7 milionu a "vypraných" peněz bylo údajně nejméně 13,3 milionu korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partners), jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr a jednatelka firmy Oil Technologies (dříve v Peskim) Jana Šádková. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Kauza Ivo Rittig a Oleo Chemical | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme