'Rittigův' advokát u soudu vytáhl knihu Žáby v mlíku. Nemocnice Na Homolce prý díky jeho kanceláři ušetřila

Advokát David Michal při výpovědi před soudem odmítl, že by nosil úplatky exřediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému. Obžaloba prý proti němu nemá žádný důkaz kromě lékařova deníku, který ale podle Michala není věrohodný. Společník advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) spojované s lobbistou Ivo Rittigem přítomné v soudní síni překvapil, když začal rozebírat obsah knihy Žáby v mlíku, kterou srovnával s deníkem Dbalého.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný David Michal a jeho advokátka Karolína Babáková u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Absolutně popírám, že bych dal doktoru Dbalému byť jednu jedinou korunu. Nenašly se moje otisky na bankovkách nalezených u pana Dbalého. Nebyly použity žádné peníze naší advokátní kanceláře, nebyly nám vytýkány žádné neprovedené práce, nikdo nic nereklamoval, neexistují žádné související výběry či vklady z účtů, ať už mého, pana Dbalého či firemního,“ vypověděl Michal.

Mohl bych vypovídat později? Není mi dobře, snad se to zlepší, požádal Dbalý soud a odešel

Číst článek

Jako jediný z obžalovaných odpovídal také na otázky předsedkyně senátu Hany Hrnčířové.  Dotazy státního zástupce ale Michal odmítl.

Dbalého deník nicméně obsahuje celou řadu zápisků, podle nichž mu advokát předával „moo“, jak lékař podle obžaloby označoval úplatky. Celkem podle vyšetřovatelů díky smlouvě na právní poradenství David Michal každý měsíc nosil 100, později 120 tisíc korun.

Obhajoba knihou

Podle advokáta však nelze považovat Dbalého deník za věrohodný, což se snažil ilustrovat originálním způsobem. „Dovolím si krátkou odbočku ke knize Žáby v mlíku (autor Jan Drnka, pozn. red.), knize, kterou jsem před delší dobou četl, která mě zaujala a kterou bych chtěl založit do trestního spisu,“ překvapil Michal soudní síň.

Detailní zmapování kauzy sestavil server iROZHLAS.cz z textu 158 stránek dlouhé obžaloby: Obžaloba Dbalý 2: Rittigovi říkal ‚čert první kategorie‘, jeho poradci nic nedělali, i tak brali víc než lékaři

Kniha je mystifikací popisující události kolem mnichovské dohody dvěma způsoby: pravdivě i nepravdivě. „Takzvaný diář stejně jako tato kniha obsahuje údaje pravdivé a tedy ověřitelné, například nákupy známek, hodinek, obleků nebo schůzky s konkrétním personálním obsazením. Pak jsou v něm údaje nepravdivé, tedy neověřitelné. Jako třeba náplň jednotlivých schůzek, uvádění slova 'moo',“ uvedl Michal.

Kancelář AK Šachta od nemocnice po uzavření smlouvy v roce 2009 za právní poradenství zaplatila 24 milionů korun. Nemocnici účtovala 200 tisíc korun měsíčně, za služby nad rámec paušálu pak fakturovala 3500 korun za hodinu. Michal ale před soudem uvedl, že spolupráce byla pro Homolku výhodná.    

„Paušál reálně znamenal velkou výhodu pro Nemocnici Na Homolce, protože cena hodiny poskytování právních služeb jím byla snížena na 1174 korun za hodinu. A to byla v roce 2009 naprosto bezkonkurenční cena. Následně se ukázalo, že požadavek prosazený vedením nemocnice byl velmi prozíravý. Počty hodin, které naše kancelář odpracovala, paušál pořád překračovaly. Jako advokátní kancelář jsme vyšli nemocnici vstříc,“ tvrdil advokát.

'Zlomený člověk'

Obžaloba optikou paragrafů

  • Vladimír Dbalý – přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže
  • Zdeněk Čáp – podplacení, porušení povinnosti při správě cizího majetku
  • Josef Kantůrek – podplacení, porušení povinnosti při správě cizího majetku
  • Emilie Bialešová – podplacení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky
  • Roman Žďárek - zjednání výhody při zadání veřejné zakázky
  • David Michal – podplácení, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky

Ke konci působení v čele Nemocnice Na Homolce byl podle něj Dbalý „zlomený, nemocný a nedůvěřivý člověk“. Michal zdůraznil, že jeho role v poradenství pro Homolku byla pouze koordinační, nepodepisoval žádné smlouvy ani spolupráci nedomlouval. To měli podle něj na starosti jeho tehdejší společníci Drahomír Šachta a Marek Stubley. 

Dbalý: Není mi dobře

Městský soud v Praze začal druhou, „poradenskou“ větev kauzy projednávat v pondělí. Vladimír Dbalý uvedl, že mu není dobře a nebude vypovídat. Další obžalovaní, exšéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp a středočeský exnáměstek Josef Kantůrek svoji vinu popřeli.

Podle obžaloby, kterou na úvod přednesl státní zástupce Zdeněk Matula, Nemocnice Na Homolce za zmanipulované poradenství vyplatila za vlády Vladimíra Dbalého téměř 200 milionů korun. Sám Dbalý díky tomu údajně dostal úplatky 12 milionů korun.

Pokud lékaře soud uzná vinným, může jít až na 12 let za mříže za přijímání úplatků, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme