Rizika spojená se stalkingem se dají snížit pravidlem nulového kontaktu

Tresty za takzvaný stalking, tedy nebezpečné pronásledování, by mohly být vyšší. Návrhem na zpřísnění postihů za stalking se v současnosti zabývají senátní výbory. Do konce letošního června bylo za stalking pravomocně odsouzeno 176 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Součástí stalkingu bývá také zesměšňování oběti na internetu.

„Ono je to v podstatě velice jednoduché: někde vás natočit, nafotit, okomentovat to a umístit to do okruhů, kde se nejvíc vyskytujete, kde máte nejvíc známých, tam vás můžu ponižovat, tam můžu psát o tom, že jste se dopustil toho a toho, i když je to třeba smyšlené,“ upozorňuje vyšetřovatel Jaromír Badin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle policejní psycholožky Kláry Zbořilové se dají rizikům stalkingu předcházet

Se stalkingem se setkala každá čtvrtá Češka a každý osmý Čech. Podle policejní psycholožky Kláry Zbořilové je možné rizika spojená se stalkingem snížit:

„Říká se tomu pravidlo nulového kontaktu, to znamená, že jednou tomu člověku jasně sdělím, že s ním nechci být v kontaktu a potom už mu neodpovídám na sms zprávy, maily, nezvedám mu telefon. Je-li to možné, změním si telefonní číslo, poučím o tom všechny ve svém blízkém okolí, aby ho nikomu dál nedávali.“

Petr Kořínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme