Riziko předčasného úmrtí kleslo v Česku nejvíc z celé Evropské unie

Riziko předčasného úmrtí se v 90. letech a na přelomu tisíciletí v Česku snížilo nejvýrazněji ze zemí Evropské unie. Naše republika měla nejlepší výsledky nejen mezi desítkou nových členských států, ale i ve srovnání se zeměmi bývalé patnáctky. Vyplývá to z výsledků projektu, který se zaměřuje na nerovnosti ve zdraví a na snižování předčasné úmrtnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronární jednotka

Koronární jednotka | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Projekt pořádá Polsko, které ho spolu s EU i platí. V pořadu Radiofórum hledala důvody českého prvenství Ivana Holcátová z Ústavu hygieny a epidemiologie Všeobecné fakultní nemocnice, která se na shrnutí českých výsledků podílela:

"Neznáme všechny faktory, které se na tom podílejí, ale vzhledem k tomu, že u mužů, kde předčasná úmrtnost poklesla nejvíce, se to týká především onemocnění srdce a cév, jedním z významných rizikových faktorů je kouření, a to ve stejné době u mužů také pokleslo. Dále byly zaznamenány určité změny ve stravování, ale samozřejmě musíme zdůraznit obrovský pokrok, který udělala klinická medicína," uvedla Holcátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Ivanou Holcátovou o snižování předčasné úmrtnosti

Podle autorů české části projektu se rozdíly ve zdraví v Česku a ve starých zemích EU stírají rychleji než v ostatních postkomunistických státech. I přes největší pokrok je u nás ale stále hrozba, že člověk zemře před 64. narozeninami, vyšší než v patnácti starých zemích Unie. V roce 2002 mohl předčasně zemřít každý čtvrtý Čech a každá devátá Češka. Ve starých státech EU to byl v průměru každý šestý muž a každá dvanáctá žena.

Martin Hromádka, Libor Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme