Obchodní inspekce provedla šestkrát víc kontrol. Za první čtvrtletí pochybil každý druhý e-shop

Česká obchodní inspekce se letos zaměřila na kontrolu internetových obchodů. A to kvůli většímu zájmu o online nákupy, který vyvolalo uzavření části kamenných obchodů. Jen za první čtvrtletí našli inspektoři stovky pochybení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce na svých stránkách vede také seznam rizikových e-shopů, v současné době jich na něm je přes tisíc. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„V průběhu pandemie jsem si chtěl doplnit zásoby respirátorů. V lékárnách ani jiných obchodech nebyly dostupné, tak jsem si je objednal na internetu. Celkem asi za 1500 korun,“ popisuje Martin z Prahy. Jenže jeho výběr e-shopu nebyl zrovna šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek o rizikových internetových obchodech

„Čekal jsem na ně dlouho. Asi měsíc a stejně nepřijdou. Celkem to bylo za 1500, ale nedošly mi. Tak jsem volal, psal emaily, ale nikdo se mi neozval.“

Martin o své peníze ale nepřišel, zvolil totiž platbu na dobírku. Na poctivost e-shopů se v prvním čtvrtletí letošního roku zaměřila Česká obchodní inspekce, která podnikla 890 kontrol, šestkrát víc než ve stejném období loni. A porušení zákona odhalili kontroloři u víc než poloviny případů.

Průměrná sazba hypoték se v květnu vrátila nad dvě procenta. Stoupla potřetí v řadě

Číst článek

Podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha šlo například „neinformování spotřebitele o možnostech reklamace, možnostech využívání mimosoudního řešení sporů“.

„Ale 210 krát jsme zjistili i nějakou formu nekalé obchodní praktiky, kdy například prodejce uvedl spotřebitele v omyl špatnou informací o ceně, službě, servisu výrobku,“ říká mluvčí.

Celkem tak inspekce uložila e-shopům 268 pokut v celkové výši jeden a půl milionu korun. „Nejvyšší pokuty byly čtyři a byly v hodnotě 50 tisíc korun. ČOI se bude věnovat internetovým prodejcům i dál ve zvýšené míře,“ doplňuje Fröhlich.

Inspekce na svých stránkách vede také seznam rizikových e-shopů, v současné době jich na něm je přes tisíc.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme