Rizikové okurky ze Španělska se prodávaly i v Česku

V Česku se prodalo až 120 kusů rizikových bio okurek původem ze Španělska. Potvrdil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil. Okurky mohou být kontaminovány bakterií, která způsobuje závažnou střevní infekci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okurky Španělsko

Okurky Španělsko | Zdroj: Reuters

Inspektoři se ráno vydali na kontrolu do firmy Country Life, kam byla potenciálně nebezpečná šarže okurek tento týden dovezena z Německa. Část okurek šla do vlastních prodejen Country Life, část zřejmě dalším odběratelům. Ty kontroloři inspekce chtějí co nejdřív identifikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostupné informace ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu shrnula Daniela Karafiátová (7,40 hod.)

První dodávka přišla v úterý, v další pak ve čtvrtek dorazilo 96 okurek. Ty už se ale do prodeje nedostaly. Inspekce teď odebírá vzorky z obou dodávek. Vyjádření firmy stále zjišťujeme.

O tom, že by dovezené okurky mohly být kontaminované nebezpečnou bakterií, se Státní zemědělská a potravinářská inspekce dozvěděla v sobotu večer z unijního systému rychlého varování.

„Ústřední inspektorát nařídil v časných ranních hodinách mimořádnou kontrolu a odebrání vzorků u odběratele. Dále vydal pokyn, aby byl pro tuto šarži okurek uložen zákaz uvádění do oběhu a okamžité stažení z obchodní sítě,“ informoval mluvčí inspekce Michal Spáčil. Zda okurky skutečně byly kontaminované, má být podle jeho slov jasné během několika dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil v Ranním interview Radiožurnálu

„Ty mikrobiologické testy většinou vezmou několik dní; je to složitější, než u jiných kontaminujících látek. Ty bakterie je potřeba nějakým způsobem kultivovat, čili nějakou dobu to zabere. Ten proces bohužel nejde urychlit.“

Podle hlavního hygienika Michaela Víta je základní ochranou před nákazou omývání zeleniny. Michal Spáčil také doporučuje, aby se zákazníci u kupované zeleniny zaměřili na zemi jejího původu, tedy zda nepochází ze Španělska.

Zdroj nákazy stále nepotvrzen

„I když zatím nejsou informace, že by ta kontaminace byla jinde než u zeleniny, která šla ze Španělska přes Německo. Čili pořád ještě je ve hře varianta, že ke kontaminaci došlo někde v okolí Hamburku, kde infekce řádí nejvíce,“ poznamenal Spáčil v Ranním interview Radiožurnálu. Než budou jasné výsledky rozborů, l doporučuje zeleninu tepelně upravovat.

Obezřetnost při konzumaci zeleniny je na místě i podle primářky kliniky infekčních chorob pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové

„Vzhledem k tomu, že zatím ten zdroj (nákazy) je jenom tak předpovídán, tak je otázka, jestli ještě ten zdroj někde není. Takže v současné době se doporučuje samozřejmě obezřetnost, co se týče konzumace zeleniny, její omývání, naprostá čistota při manipulaci s ní, a bude se jistě pátrat po zdroji dál.“

Okurky | Foto: Reuters

Německo hlásí už 10 obětí bakterie EHEC

V Německu už střevní nákaze vyvolané bakterií EHEC podlehlo 10 lidí, přes tisíc je infikovaných. Lékaři v Hamburku začali nejvážněji nemocným lidem dávat nové léky proti selhání ledvin. Podle ministra zdravotnictví Šlesvicka-Holštýnska epidemie zatím nedosáhla vrcholu.

Vlna onemocnění bakterií EHEC je podle předsedy německé nefrologické společnosti Brunkhorsta vážnější než takzvaná prasečí chřipka.Panují obavy, že kromě španělských okurek z hamburského tržiště existují také další zdroje nákazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak rychle se příznaky nákazy mohou objevit? A existuje účinná léčba? Zeptali jsme se Hany Roháčové, primářky kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Vzhledem k desetidenní inkubační lhůtě lékaři předpokládají, že hrozba střevního onemocnění ještě zdaleka neodezněla.

Okurky a další zelenina prakticky zmizely z trhu, 58 procent Němců podle informací nedělníku Bild am Sonntag přestalo jíst syrovou zeleninu. Německá ministryně zemědělství dnes znovu varovala před konzumací syrových rajčat, salátu a salátových okurek.

Podezření na původ infekce padlo na dvě farmy v jihošpanělských provinciích Almería a Málaga. Evropská komise v pátek oznámila, že oba podniky byly dočasně uzavřeny, což ale Španělsko popřelo.

Podle Madridu byla pouze zajištěna část sklizených okurek, která mohla přijít do styku s kontaminovanou zeleninou, která se dostala na německý trh. Odborníci také na farmách odebrali kvůli testům vzorky půdy, vody i zeleniny, ale podniky svou produkci nezastavily.

Klára Stejskalová, Alžběta Rákosová, Daniela Pavlíčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme