Exnáměstek Marksové nastoupil do firmy, která předtím získala zakázky pro ministerstvo za stovky milionů

Někdejší náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) Robert Baxa nastoupil minulý týden do společnosti DXC Technology. Během svého působení v resortu byl Baxa zodpovědný za miliardové zakázky. Stovky milionů dostal v té době i jeho současný zaměstnavatel. O některé zakázky se zajímá policie. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Baxa v době, kdy pracoval na ministerstvu práce | Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Přední český expert na právo a IT.“ Tak označuje podle Seznam Zpráv DXC Technology Baxu, který působil tři roky na ministerstvu práce jako náměstek pro řízení sekce informačních technologií, než pozice k 1. lednu 2018 v rámci takzvané systemizace zanikla. Tři její někdejší náměstci včetně Baxy kvůli svému odvolání podali začátkem loňska žaloby k soudu.

Firma požaduje po ministerstvu pokutu 400 milionů. Úředníci používali software bez licence

Číst článek

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podle zprávy zveřejněné loni na jaře našel v ministerském IT chyby za 1,7 miliardy. Poukázala na zakázky zadané bez soutěže, nedodržování termínů nebo plýtvání.

Baxově nynějšímu zaměstnavateli DXC Technology (tehdy Hewlett-Packard) končila v roce 2014, kdy Baxa nastoupil do Poslanecké sněmovny a na ministerstvo práce, smlouva na takzvanou systémovou integraci. Místo vypsání nové soutěže se tehdy ministerstvo rozhodlo držet starých smluv. Podle zprávy NKÚ mohla z tendru vzejít nižší cena.

Dále od roku 2009 firma DXC Technology jako Hewlett-Packard vyvíjela pro ministerstvo takzvaný manažerský informační systém. U před nástupem Marksové náklady stoupaly až na 75 milionů a v roce 2017 Baxa podepsal smlouvu, která cenu zvýšila o dalších 145 milionů.

O tuto zakázku se podle Seznamu letos zajímala policie. Konkrétně si měla vyžádat „velké množství dokumentů“ z podezření, že peníze ve skutečnosti šly na jiné IT služby. „Neboli že ministerstvo na tuto smlouvu „navěsilo“ jiné služby, aby na ně nemuselo vypisovat otevřené tendry,“ píše server.

Další pochybení

Policie údajně vyšetřuje i o další zakázky společnosti DXC Technology.

DXC Technology se nyní na ministerstvu práce uchází o zakázku v hodnotě 270 milionů na nový systém výplaty dávek.

Dále nejvyšší kontroloři zjistili i další pochybení na ministerstvu. O peníze přišlo například kvůli problémům se spouštěním některých nových systémů. V jednom případě si pak resort najal firmu Axiumdata, která neměla zaměstnance, vykazovala minimální tržby a sídlila na virtuální adrese. Konkrétní práci pak podle dokumentů odváděl Petr Baxa, bratr Roberta Baxy.

Kontrolní úřad nakonec podal dvě trestní oznámení, napsaly Seznam Zprávy. Robert Baxa se tehdy i nyní odmítl k čemukoliv vyjádřit, ministryně Marksová podle svých slov peníze ušetřila a „s péčí řádného hospodáře“.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme