Robert De Niro je prvním držitelem letošního Křišťálového globu

Začíná druhý den Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Včerejší zahajovací ceremoniál přehlídky byl ve znamení krátkého akčního příběhu snímaného na podiu kamerou a promítaného přímo na plátno Velkého sálu hotelu Thermal. Největší pozornost na sebe první den ale strhl americký herec Robert De Niro, který dostal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Dnes toto ocenění převezme režisér Juraj Jakubisko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert De Niro s Křišťálovým globem

Robert De Niro s Křišťálovým globem | Foto: Jan Rosenauer

"Je pro mě velkou ctí získat toto ocenění na jednom z nejvýznamnějších filmových festivalů," řekl De Niro poté, co před zaplněným Velkým sálem hotelu Thermal za ovací vestoje převzal ocenění od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.

Řadu slov k divákům pronesl De Niro česky, včetně nesnadné věty: Děkuji českému publiku za vřelé přijetí. Vzpomenul i hlavní protagonisty nové vlny českého filmu 60. let - Věru Chytilovou, Jiřího Menzela a Ivana Passera, jejichž díla označil za národní poklad.

Pozvaní hosté, mezi nimi například premiér Mirek Topolánek, předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, pak zhlédli americký film režiséra Barryho Levinsona Co se vlastně stalo, ve kterém De Niro ztvárnil hlavní roli a byl jedním z producentů.

Satirický snímek z filmařského prostředí měl světovou premiéru na letošním festivalu Sundance a zakončil festival v Cannes. V amerických kinech se objeví začátkem října, české publikum ho uvidí začátkem příštího roku. Jak De Niro řekl, v poslední době upřednostňuje právě lehčí žánr. "Mám rád komedie, já si při tom prostě hodně užiju. A miluju komické postavy, je to jednoduše skutečně zábava," uvedl.

V Americe je Robert De Niro považovaný za nejlepšího herce na světě vůbec. Začíná se však stále víc přiklánět k filmové režii, která mu podle jeho slov přináší větší svobodu. "Nad filmem mátě větší kontrolu, můžete ovlivňovat, kterým směrem se bude dílo posouvat. Prostě chci vědět, jak se snímek bude vyvíjet, jestli bude dobrý nebo špatný," řekl newyorský rodák, který byl hostem prvního porevolučního ročníku festivalu v roce 1990. Tehdy přijel už jako držitel dvou Oscarů za výkony ve druhém dílu Kmotra a ve snímku Zuřící býk.

Dnes převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos režisér Juraj Jakubisko. V průběhu karlovarského festivalu převezmou toto ocenění i režiséři Dušan Hanák a Ivan Passer. V hlavní soutěži má česká kinematografie Zelenkovy Karamazovy a druhý celovečerní projekt režisérky Michaely Pavlátové Děti noci. V soutěži dokumentů se z domácí tvorby objeví projekty Bye Bye Shanghai Jany Bokové a René Heleny Třeštíkové. Celkem diváci do příští soboty, kdy festival v Karlových Varech skončí, uvidí 235 projekcí.

Jolka Krásná, Martin Hromádka, Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme