Robert Fremr se ujme úřadu soudce Mezinárodního trestního tribunálu

Poprvé v historii se soudcem Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu stane Čech. Sedmapadesátiletý Robert Fremr získal devítiletý mandát a svého úřadu se ujme právě dnes. Uznávaný soudce dříve působil u Nejvyššího soudu České republiky a později byl členem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu

Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Zřejmě i proto, že má za sebou několik let v trestním tribunálu pro Rwandu, zvítězil Robert Fremr při volbě v roce 2011, kde předstihl například i své kolegy z Francie a Velké Británie. Právě africké genocidy a zločiny proti lidskosti nyní podle něj tvoří většinu agendy haagského soudu, proto prý lze očekávat i jazykové problémy.

„Jednak většina obžalovaných mluví tím africkým jazykem. Jsou dokonce některá nářečí, kde je vůbec problém sehnat tlumočníka. Třeba některé lokality, kde tím jazykem hovoří jenom stovky lidí. Takže je důležitá kvalita tlumočníků, překlad totiž dokáže úplně změnit charakter výpovědí. A pak je druhá věc, že i s kolegy můžete komunikovat jak v angličtině, tak francouzštině,“ přiblížil Fremr.

Jak Fremr po svém jmenování v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, jedním z jeho cílů je urychlení projednávání kauz. Mezinárodní trestní tribunály obecně se totiž podle něj vyznačují značnými, někdy zbytečnými průtahy.

Ve srovnání s některými kolegy ze zahraničí jsou prý totiž čeští soudci zvyklejší svými aktivními zásahy jednání urychlit, protože náš soudní systém jim v tom dává větší volnost.

„Soudce by měl zaujmout poněkud aktivnější přístup při projednávání případů. Většina z nich ctí tradici, že vše je vlastně na obhajobě a prokurátorovi a sami vyčkávají, až oni sami vyslechnou svědky a podobně,“ uvedl.

Soudní řízení a výslechy v případech přímého zapojení soudců potom směřují podle Fremra k jasnému výsledku, jsou stručnější a přehlednější.

Uznávaný soudce by také rád sjednotil tribunály zřizované pro konkrétní případy pod střechu jednoho soudu.

Ivan Holas, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme