Pelikán vydáním Nikulina trestný čin nespáchal. ‚Jeho postup neměl vady,' říká žalobce

Podnět k prošetření rozhodnutí Roberta Pelikána podala Nejvyššímu státnímu zastupitelství bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Podle žalobce se ale bývalý ministr spravedlnosti držel svých povinností, píšel server Aktuálně.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO

Někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Zdroj: Úřad vlády

O Nikulinově vydání do Spojených států rozhodl tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán v březnu roku 2018. Tedy v době, kdy Jevgenij Nikulin žádal v Česku o humanitární azyl. Ústavní soud později označil Pelikánovo jednání jako protizákonné - podle soudu Pelikán porušil Rusovo právo na soudní ochranu.

Přešlap ministra Pelikána pod tlakem velmocí: co zasáhlo do vydání údajného ruského hackera Nikulina do USA?

Číst článek

Právě na základě rozhodnutí Ústavního soudu Alena Vitásková podala podnět k prošetření Pelikánova rozhodnutí. Jak uvedl server Aktuálně.cz, bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu u Nejvyššího státního zastupitelství s podnětem neuspěla.

„Toto trestní oznámení jsem po vyhodnocení jeho obsahu založil bez dalších opatření jako zcela bezdůvodné,“ řekl serveru vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda.

Podle šéfa úřadu, kterému nejvyšší žalobce podnět Vitáskové předal, se Pelikán ve svém postupu nedopustil chyb. Držel se podle něj svých zákonných povinností.

Svoboda řekl, že rozhodnutí Ústavního soudu vybočovalo z předchozí judikatury a zásadně zpřísnilo podmínky o vydávání osob do cizího státu. „V době svého rozhodování to ale ministr Pelikán nemohl předvídat,“ dodal.

Spravedlnost pro všechny

Svobodovo rozhodnutí později potvrdili jeho nadřízení na Městském státním zastupitelství v Praze.

K vyřízení svého podání se Vitásková vyjádřit nechtěla. Dosud od úřadu nedostala oficiální informaci o neúspěchu svého podnětu. Hodnotit rozhodnutí žalobce nechtěl ani Pelikán.

‚Servilní subalterní úředník.‘ Zeman zkritizoval Pelikána za rozhodnutí o vydání Nikulina

Číst článek

Vitáskovou podle jejích slov zajímalo, do jaké míry je porušení zákona trestným činem. Proto se rozhodla podat podnět k přezkoumání Pelikánova rozhodnutí.

Sama bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu v minulosti dostala nepravomocnou podmínku za to, že si za svou zástupkyni vybrala bývalou nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou, připomněl server.

„Musíme se dívat na misku vah, jak je spravedlivá pro všechny. Jestli tu máme nadlidi, nebo tu máme všechny občany stejné bez ohledu, v jaké pozici jsou,“ řekla Vitásková serveru.

Nikulina chtěli Američané i Rusové

Na základě amerického zatykače Jevgenije Nikulina česká policie zadržela v říjnu 2016. Spojené státy se snažily ruského hackera dostat před svůj soud kvůli devíti hackerským útokům. Nikulina však na svoje území chtělo dostat také Rusko. Se žádostí uspěl na Pelikánův popud Washington.

Ústavní soud Nikulinovo vydání do Spojených států později zrušil, Rus už ale v tu dobu byl na americkém území. Soud tak rozhodl i kvůli tomu, že úřady tehdy ještě neuzavřely Nikulinovu žádost o azyl a Rus zároveň podal kasační stížnost.

Probíhá-li řízení o žádosti osoby o udělení mezinárodní ochrany, včetně navazujícího soudního přezkumu, ministr nesmí povolit její vydání do cizího státu,“ připomněl server argumentaci soudu. Soud tak zároveň rozhodl s ohledem na budoucí kauzy.

Nikulin v azylovém řízení neuspěl ani s kasační stížnosti.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme