Ze zvolení Ondráčka byl Pelikán 'velmi nešťastný'. Pro protikandidátku ale nehlasoval: Neměl jsem chuť

Ještě v pátek ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) tvrdil, že je ze zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela Komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů „velmi nešťastný“. Dokonce tak, že prý zváží rezignaci. Tři dny po hlasování ministr spravedlnosti serveru iROZHLAS.cz přiznal, že hlasovat pro protikandidátku „neměl chuť“.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 11:42 6. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO)

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Mě to moc mrzí, že uspěl, a připadá mi to jako facka všem těm, kteří tehdy stáli na druhé straně a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval,“ řekl Robert Pelikán po volbě médiím. „Nevím, musím ty věci promyslet. Jsem z toho velmi nešťastný,“ reagoval v rozhovoru pro Novinky.cz na otázku, zda kvůli tomu zvažuje odchod z vlády.

Redakce původně Pelikánův hlas označila za neplatný, podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny je však takový způsob volby možný. Všem dotčeným se tímto omlouváme.

On sám ale zvolení Ondráčka také nezabránil. Totiž: hlasovací lístek si vyzvedl a zakřížkoval oba kandidáty. „Já tam tentokrát hodil lístek se samými křížky,“ reagoval v SMS na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Proč zvolil právě tuto formu a nehlasoval pro Ondráčkovu protikandidátku Zuzanu Majerovou Zahradníkovou z ODS? „Neměl jsem chuť podporovat ani druhou kandidátku,“ napsal ve zprávě.

Filip: Že máme post šéfa komise GIBS, je nejméně kontroverzní. Nebo chcete, abychom kontrolovali tajné služby?

Číst článek

Páteční volby šéfa komise pro kontrolu GIBS se účastnilo celkem 155 poslanců, kvorum nutné pro zvolení tak bylo 78 poslanců. Počet odevzdaných hlasovacích lístků byl 154, jeden z poslanců tak nakonec nehlasoval, ačkoliv si lístek vyzvedl.

Ze zbylých 154 hlasů komunista Ondráček získal 79 hlasů, jeho protikandidátka Majerová 57. To znamená, že 18 hlasů nebylo započítáno. Jak kdo hlasoval, není možné zjistit, volba byla tajná.

Platný, nebo neplatný?

Redakce se na možnosti hlasování zeptala také některých členů volební komise. „Pokud zakřížkuje všechny, znamená to, že nevolil nikoho, ale lístek je platný. Řešili jsme to,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová (za STAN). „Pokud jsou nějakým způsobem označena všechna jména, buď kroužkem, nebo křížkem, ten lístek je platný,“ doplnila.

Za neplatný lístek lze podle lidoveckého poslance Marka Výborného označit například lístek neoznačený. „Byla tam řada případů, kdy byl odevzdán lístek neoznačený. To znamená, že si dotyčný nevybral v druhém kole ani jednoho ze dvou kandidátů. Pak byly případy, kdy byly lístky neplatné. Je to stejná kategorie, jestli to někdo označí špatně, nebo neoznačí, tak ten hlas je neplatný,“ říká poslanec Výborný.

Na dotaz, zda lze označit samé křížky na hlasovacím lístku rovněž za neplatné, uvedl Výborný, že ano. „Ten hlas byl neplatný, tím, že si ho (Pelikán) vyzvedl, pouze zvýšil kvorum,“ doplnil. Podle jednacího řádu sněmovny však tato možnost přípustná je.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podobně se vyjádřil i poslanec Petr Gazdík (STAN) z volebního výboru. „Měl by to být neplatný hlas, běžně to takto ve sněmovně bývá. Pokud jsou tam dva křížky, tak je to neplatný hlas,“ uvedl Gazdík s tím, že v takovém případě se hlas nezapočítává.

Podle předsedy komise Martina Kolovratníka (ANO) jsou hlasy, které nejdou ani jednomu kandidátovi, buď neplatné, nebo pro nikoho. „To jednací řád nerozlišuje,“ uvedl poslanec a dodal: „Dva křížky není neplatný hlas, to je platný hlas. Ale nezapočítává se - ani pro jednoho, ani pro druhého,“ doplnil ještě.

Demokratický blok pro Majerovou

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v neděli večer na facebooku napsal, že u zhruba poloviny poslanců ANO během projednávání záležitosti na klubu „bylo vidět“, že pro Ondráčka v čele komise pro kontrolu generální inspekce hlasovat nebudou.

'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi

Číst článek

Odvodil z toho, že Ondráček získal hlasy 33 přítomných poslanců ANO a 30 přítomných poslanců za SPD a KSČM. Dalších 16 hlasů proto podle něj musel komunistický poslanec dostat od ostatních stran z tzv. Demokratického bloku, tedy 48 zákonodárců ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Čtveřice stran ale podle svých prohlášení podpořila do čela komise Zuzanu Majerovou Zahradníkovou. Podle hnutí Starostové a nezávislí zvolení Zdeňka Ondráčka prokazatelně umožnilo hnutí ANO, premiérova slova místopředseda hnutí Vít Rakušan označil za ohýbání reality.

To potvrzuje také předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. „Probírali jsme to na jednání klubu. Shodli jsme se na tom, že nepodpoříme komunistického nominanta s tím, že na podporu jednotlivých kandidátů jsme nechali volné hlasování. Ve druhém kole jsme podpořili kandidáta, kterého nenominovali komunisté,“ popsal v pondělí serveru iROZHLAS.cz.

Babiš: Pokud to neudělá někdo jiný, navrhnu odvolání Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS

Číst článek

Stejně tak se slovy Václava Klause ml. z ODS o „máničce“, který tak označil nominanta poslance Mikuláše Ferjenčíka, nenechali rozhodit Piráti. „V Parlamentu hlasujeme zásadně věcně, bez ohledu na občasné nevhodné chování pana Babiše nebo Klause. V tomto případě jsme hlasovali pro paní Majerovou, protože proti našemu kandidátovi se postavily v zásadě všechny stran,“ uvedl předseda jejich klubu Jakub Michálek.

Andrej Babiš v neděli oznámil, že navrhne Ondráčkovo odvolání z čela komise pro GIBS a že „tentokrát“ klub ANO přesvědčí. Poslanci hnutí by o návrhu na odvolání měli jednat v úterý. Návrh podpořili předseda ODS Petr Fiala i předseda STAN Petr Gazdík. Hlasy pro odvolání přislíbil rovněž předseda ČSSD Jan Hamáček.

Záběry poslance KSČM Zdeňka Ondráčka z roku 1989 můžete zhlédnout v následujícím videu:

Zdeněk Ondráček

Bývalý policista Zdeněk Ondráček, který se podílel na zásazích proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne v roce 1989, byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček už dřív prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. Proti zvolení v pondělí večer protestovali lidé v 11 městech.

Zdroj: ČTK

Hana Mazancová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme