Pelikán skončí v politice: S většinou ANO se názorově rozcházím, už to pro mě není přijatelné

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán ohlásil svůj konec v politice. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že důvodem není jen spor s prezidentem Milošem Zemanem v kauze Nikulin, ale že jde o zralou dlouhodobou úvahu. Zmínil také, že si přestává rozumět s většinovým stanoviskem hnutí ANO, například v názorech na SPD Tomia Okamury.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:15 7. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO a jeho stranická a vládní kolega ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Jan Handrejch / Právo / | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Není to bezprostřední reakce na jednu věc. Je to zralá dlouhodobá úvaha. Asi před měsícem jsem sdělil premiérovi, že už nemám zájem účastnit se další vlády,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pelikán. 

Odtajněná hra o Nikulina: peníze z Ruska měly zajistit lobbing u Pelikána

Číst článek

„Tehdy jsem věděl, jak rozhodnu v případu Nikulin, očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě. Další důvody shrnu do toho, že moje stanoviska a názory nejsou vždy většinovým stanoviskem našeho hnutí (ANO, pozn. red.),“ připustil.

Pelikán zdůraznil, že jeho odchod neovlivňují kauzy premiéra v demisi a šéfa ANO Babiše. „Moje rozhodnutí souvisí s politickým a ideovým zaměřením hnutí ANO jako celku. Nejde mi o pana premiéra, se kterým jsem vždy našel společnou řeč, na tom se nic nemění,“ podotknul a doplnil, že odchod bere spíše jako vlastní slabost. „... rozpory mezi tím, co si myslím, a tím, co si myslí většina mých kolegů v ANO, pro mě už nejsou přijatelné,“ zmínil Pelikán.

Dalším důvodem je podle něj nedávný spor s prezidentem Milošem Zemanem kvůli vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. „Jak jsem poznal pana prezidenta, předpokládám, že nebude do budoucna vstřícný k mým potřebám a požadavkům. Ale upřímně řečeno, s tím se dá žít. Řeknu to takhle: Nedám prezidentovi možnost, aby mě nejmenoval do nové vlády,“ uvedl.

Ze zvolení Ondráčka byl Pelikán 'velmi nešťastný'. Pro protikandidátku ale nehlasoval: Neměl jsem chuť

Číst článek

„Vždy jsem říkal, že politiku nepovažuji za životní úděl a že jsem si na omezenou dobu odskočil ze svého občanského povolání k funkci ministra spravedlnosti,“ dodal Pelikán s tím, že se plánuje vrátit do advokacie a k přednášení na právnické fakultě. Nadále zůstane řadovým členem strany.

Rychlejší, než jsme čekali

Zpráva o rozhodnutí Roberta Pelikána politiky nezaskočila. Podle nich naznačoval podobný krok delší dobu. Pro mě to není překvapení, protože jsem o tom s panem ministrem Pelikánem mluvil už dříve a vím to už delší dobu. Ale vážně mě to mrzí,“ uvedl v reakci pro Aktuálně.cz šéf hnutí ANO Andrej Babiš. 

Dodal, že Pelikán měl na starosti těžký resort a vedl si velmi dobře. V hnutí ANO byl podle Babiše zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas bude chybět.

„Poněvadž se dobře známe, tak jsem o nějakých pocitech věděl, ale komentovat to nebudu,“ řekl k Pelikánovu odchodu pro server iROZHLAS.cz ministr zahraničí a Pelikánův stranický kolega Martin Stropnický.

„Z jeho vyjádření v minulé době bylo vidět, že k nějakému takovému rozhodnutí směřuje. Já ho respektuji, je to jeho osobní rozhodnutí. Mě to nepřekvapilo, možná je to rychlejší, než jsme čekali, ale v tomto směru se pan ministr již několikrát vyjádřil a dával tak najevo, že tak uvažuje. Bude se s tím muset vypořádat pan premiér v demisi, respektive hnutí ANO,“ řekl pro Radiožurnál předseda ČSSD Jan Hamáček.

Zaskočen zprávou nebyl ani předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). „Mě to nepřekvapuje. Myslím, že v ANO panují poměry, které jsou na hony vzdálené poměrům, jaké by měly panovat v demokratických stranách nebo hnutích. Ale je to vnitřní záležitostí hnutí ANO a myslím, že je jenom otázka doby, kdy si budou muset tyto věci vážně prodiskutovat,“ řekl pro Radiožurnál.

Velmi nešťastný ministr

Možnost své rezignace Pelikán zvažoval už v březnu. Tehdy to bylo kvůli zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela Komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, ze kterého byl podle svých slov „velmi nešťastný“.

„Mě to moc mrzí, že uspěl, a připadá mi to jako facka všem těm, kteří tehdy stáli na druhé straně a které pan Ondráček svým obuškem umravňoval,“ řekl Robert Pelikán po volbě médiím. „Nevím, musím ty věci promyslet. Jsem z toho velmi nešťastný,“ reagoval v rozhovoru pro Novinky.cz na otázku, zda kvůli tomu zvažuje odchod z vlády.

V posledních měsících měl napjaté vztahy mimo jiné s SPD. Letos v únoru označil hnutí Tomia Okamury za fašistickou stranu. Pelikán se také ve vztahu k vyjednáváním, která vedlo ANO a SPD ohledně podpory vlády, vyjádřil, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD.

Ministr spravedlnosti také kritizoval Okamurovy výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Předseda SPD v lednu prohlásil, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

„Důrazně žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř,“ vzkázal mu počátkem února Pelikán.

Okamura v sobotu v České televizi prohlásil, že Pelikánův odchod z čela justice nepovažuje za významnou ztrátu pro českou politiku ani pro resort spravedlnosti.

mos, sam, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme