Pelikán jako poslanec končí. Předseda sněmovny Vondráček přijal jeho rezignaci

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO končí ve sněmovně. V úterý složil svůj poslanecký mandát, jeho rezignaci přijal předseda sněmovny a stranický kolega Radek Vondráček. Pro server iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Ve sněmovně by měla Pelikána nahradit ředitelka neziskové organizace Monika Červíčková z ANO.

Praha (Aktualizováno: 19:01 19. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO | Zdroj: Úřad vlády

„Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se dnes rozhodl složit svůj poslanecký mandát. O tomto svém záměru již dříve mluvil. Právě dnes odpoledne obdržel předseda sněmovny jeho rezignaci,“ řekla v úterý serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

„Mohu potvrdit, že dnes byl k rukám předsedy Poslanecké sněmovny doručen standardní notářský zápis, což je v souladu s jednacím řádem. Žádost dál předáme mandátovému a imunitnímu výboru," uvedl předseda sněmovny Radek Vondráček.

Pelikánův konec ve vládě i sněmovně

Zeman nejmenuje 40 soudců do doby, než přijde nový ministr. Pelikán: Je to kvůli vydání Nikulina do USA

Číst článek

Úplný odchod z politiky avizoval Pelikán v dubnu, kdy rovněž vyloučil, že by mohl pokračovat v příští vládě premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Zdůvodnil to mimo jiné názorovým rozchodem s ANO, jehož členem chce ale zůstat.

„Moje rozhodnutí souvisí s politickým a ideovým zaměřením hnutí ANO jako celku,“ prohlásil tehdy Pelikán. 

„Rozpory mezi tím, co si myslím, a tím, co si myslí většina mých kolegů v ANO, pro mě už nejsou přijatelné,“ dodal.

Dalším důvodem jeho odchodu z politiky byl také spor s prezidentem Milošem Zemanem kvůli vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. 

Z přednáškového sálu na ministerstvo. Jak se Robert Pelikán dostal do vlády a co v úřadě (ne)stihl?

Číst článek

Řeknu to takhle: Nedám prezidentovi možnost, aby mě nejmenoval do nové vlády,“ uvedl tehdy Pelikán.

Pelikán byl ministrem spravedlnosti od března 2015 ve vládě Bohuslava Sobotky z ČSSD. Ve funkci zůstal i v současném prvním Babišově kabinetu, který od závěru ledna vládne v demisi.

Za Pelikána by měla do poslaneckých lavic nastoupit ředitelka neziskové organizace Plus 50 Monika Červíčková, která je první náhradnicí na pražské kandidátce ANO v loňských podzimních volbách. Slib by mohla složit v úvodu schůze dolní komory, která začne za týden.

Červíčková novou poslankyní? ‚Bez komentáře‘

„Předpokládám, že ke slibu nové poslankyně dojde na červnové schůzi, že tomu nic nebrání. Musí zasednout mandátový a imunitní výbor, bude vydáno osvědčení a složen slib,“ potvrdil předseda sněmovny Vondráček.

Zaorálek místo Pocheho? ‚ČSSD by měla zvážit jiného kandidáta na ministra zahraničí,‘ řekl Zimola

Číst článek

V tuto chvíli ještě v kontaktu s náhradnicí nejsem, všechno má svůj čas a setkáme se zřejmě před schůzí Poslanecké sněmovny, která bude poslední týden v červnu," dodal.

Zda se ale Červíčková poslankyní opravdu stane, zatím není jasné. „Do případného složení slibu se nebude vyjadřovat,“ odpověděla pro iROZHLAS.cz její PR manažerka na dotaz, zda Červíčková poslanecký slib skutečně složí.

Pelikán je v tomto volebním období pátým poslancem, který složil mandát. Hned na listopadové ustavující schůzi rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO, její liberecký kolega Martin Půta ze STAN a bývalý senátor Jiří Hlavatý za ANO. Koncem března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Po odchodu z politiky se Pelikán hodlá vrátit do advokacie. Chce také přednášet na právnické fakultě.

Monika Červíčková (ANO) | Zdroj: http://www.monikacervickova.cz/

ako, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme