Pelikán dočasně zprostil funkce soudkyni z Blanska. Čelí kárné žalobě za průtahy a pochybení

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO v únoru dočasně zprostil funkce soudkyni blanenského soudu Danu Sedlákovou. Ta čelí kárné žalobě pro průtahy a pochybení v rozhodovací činnosti. Informovala o tom mluvčí blanenského soudu Tereza Richterová. Soudkyně už byla za průtahy dříve trestána snížením platu, předsedkyně blanenského soudu navrhuje její odvolání z funkce. Na dočasné zproštění funkce upozornil server blanenského Deníku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Můžeme potvrdit, že pan ministr k 9. únoru 2018 dočasně zprostil JUDr. Danu Sedlákovou výkonu funkce soudkyně. A to v souvislosti s návrhem na zahájení kárného řízení podaným předsedkyní Okresního soudu v Blansku. Navrhovaným kárným opatřením je právě odvolání z funkce soudkyně," potvrdil Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti.

Soudkyně Sedláková

Dana Sedláková je dlouholetou soudkyní blanenského soudu. Předsedkyně blanenského soudu na ni podala kárnou žalobu pro průtahy ve spisech už v minulosti. V roce 2007 Sedlákové tehdy kárný senát Vrchního soudu v Olomouci snížil za průtahy v řízení v téměř pěti desítkách případů plat na tři měsíce o deset procent.

Rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o dočasném zproštění funkce bylo doručeno 8. února, od 9. února nabylo podle Richterové účinnosti.

Kárnou žalobu podle mluvčí blanenského soudu Terezy Richterové podala předsedkyně tamního soudu. Nejvyšší správní soud o ní bude rozhodovat 7. března.

Soudkyně Dana Sedláková proti rozhodnutí ministra mohla podat námitky, i o těch by případně rozhodoval Nejvyšší správní soud.

Sedláková je stále zákonným soudcem v již přidělených věcech, ale každý soudce, nemůže-li vykonávat činnost, má podle rozvrhu práce zastupujícího. „Zastupující soudce však může dělat jen nezbytné úkony, ale nemůže rozhodovat za paní soudkyni," uvedla Richterová.

Blanenský soud musí pro další postup počkat buď na rozhodnutí o možných námitkách ze strany soudkyně, nebo na výsledek kárného řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme