Odbory nemají ke stávce důvod, míní ministr školství Plaga. Učitelé dostanou v lednu přidáno

Ministr školství Robert Plaga (ANO) nevidí k ohlášené středeční stávce ve školách důvod, když platy učitelů porostou. Školy podle ministra nemusí v době stávky zůstat úplně zavřené a musí o svém postupu rodiče předem informovat. Plaga to v pátek řekl při mimořádném brífinku.

Praha (Aktualizováno: 17:41 1. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„To, že na škole probíhá stávka, ještě neznamená, že musí být zavřena celá škola. Bude záležet na tom, jaké části pedagogického a nepedagogického sboru se stávka bude týkat. Byl bych rád, kdybychom tuto poplašnou zprávu nevysílali mezi rodiče a děti,“ uvedl Plaga. Zdůraznil, že škola má povinnost informovat o stávce rodiče a školáky dopředu.

Učitelé budou ve středu stávkovat kvůli platům. Školy by podle odborářů měly zůstat zavřené

Číst článek

Podle Plagy nemají odbory ke stávce důvod, když se platy učitelů od ledna zvýší a shoda nepanuje jen na rozdělení přidávaných peněz do základu a do odměn. Odbory požadují, aby se tarify zvedly o deset procent a zbytek částky putoval do odměňování.

„Stávková pohotovost a stávka na školách mi v tuto chvíli přijde doslova absurdní,“ řekl.

Ke stávce se na svém twitteru vyjádřil také premiér Andrej Babiš: „Nechápu výhrůžky stávkou. Vůbec. A jsem zvědav, jak budou odboráři vysvětlovat rodičům dětí, proč chtějí právě teď zavřít na den školu. V době, kdy se o učitele tak staráme. Po důchodcích jsou nejvíc preferovaní.“

Plaga původně navrhoval přidání všem stejně o 2700 korun, po vyjednáváních ve středu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámili osmiprocentní zvýšení tarifů. Podle odborů je to méně, než ministr na počátku sliboval.

Suma na platy učitelů by se měla v rozpočtu na příští rok zvýšit o deset procent, tedy o 11 miliard korun. Růst tarifů o osm procent představuje podle Plagy téměř tři čtvrtiny této částky a čtvrtina by byla na odměny.

Podle odborářů ale desetiprocentní zvýšení platového základu odpovídá 78 procentům částky a na odměny by zbylo 22 procent peněz. Ministr řekl, že předáci používají špatné počty učitelů. Také odbory tvrdí, že Plaga počítá se špatnými čísly.

Vláda je proti zavedení povinné maturity z matematiky, zvedne platy učitelů o osm procent

Číst článek

Plaga rovněž uvedl, že od svého nástupu do funkce před zhruba dvěma roky hovoří o nutnosti posílit nejen tarifní, ale i nadtarifní složky platu, které jsou ve školství menší než v jiných částech veřejné správy.

„V případě, že navýšení tarifů bude o osm procent, tak dodatečné prostředky půjdou ředitelům škol a díky reformě financování k nim tentokrát doputují a ředitel školy je bude moct rozdělit mezi aktivní učitele,“ řekl.

Odboráři a zástupci asociací škol již dříve vyjádřili obavy, že by se kvůli reformě financování škol peníze vyčleněné na nadtarify naopak k učitelům nemusely dostat. Školy zatím nevědí, kolik procent na odměny a příplatky obdrží. Dovědět by se to od ministerstva měly na začátku roku.

Mzdy v České republice

Průměrný příjem vyučujících v letošním prvním čtvrtletí činil 36 224 korun. Průměrná mzda v České republice byla ve stejném období 32 466 korun. Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace.

Učitelé základních a středních škol si polepší od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun.

Odbory ale nechtějí nic slyšet a ženou se za stávkou. Znají ta čísla? V roce 2014 měli pedagogové plat 26 397 Kč, nepedagogové 14 861 Kč. V roce 2020 to bude 42 054 Kč a 23 593 Kč. Za 6 let se PLATY ZVÝŠÍ o 59,3 % u pedagogů a 58,75 % u nepedagogů. To je přece skvělý výsledek.

16:19 – 01. 11. 2019

2 33

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme