Média spekulují o odvolání Blatného a Plagy. Oba ministři odmítli, že by o tom s Babišem mluvili

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu chystá vyměnit dva své ministry, informují televize CNN Prima News a server iDnes.cz s s odkazem na nejmenované zdroje. Odejít mají konkrétně ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO). Oba ale v úterý vpodvečer odmítli, že by o tom s předsedou vlády mluvili.

Praha (Aktualizováno: 19:55 6. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga z ANO a ministr zdravotnictví Jan Blatný za ANO | Foto: Úřad vlády ČR | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Ani na radě pro zdravotní rizika, kde jsme byli s panem premiérem přítomni, ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,“ odmítl ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci po jednání vlády.

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí otevřou některé obchody, skončí zákaz cestovat mezi okresy, žáci se vrátí do lavic

Číst článek

„O tom jsme s panem premiérem nemluvili. Neptal se nás na to, ani nám to neoznamoval,“ doplnil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Sami se na záležitost Babiše podle svých slov neptali. Pokud by se nejednalo jen o spekulace, Plaga by očekával, že premiér by ministry o svém kroku informoval. „Takto to beru jako spekulaci,“ poznamenal.

Blatný připustil, že k jeho výměně může kdykoli dojít, dodal ale, že od práce ho to neodrazuje.

„Ve vládě jsem jako někdo, kdo přinesl odborný přístup, kdo se snaží plnit zadání, kdo má čisté svědomí. Respektuji, že může dojít k politickému rozhodnutí, může se to stát kdykoli, ale zatím se to nestalo. Neodrazuje mě to ale od toho, abych ráno vstal do práce s tím, že budu pracovat a budu vše dělat nejlépe, jak umím,“ řekl Blatný.

Prezident Miloš Zeman, od kterého požadavek na odvolání Blatného vzešel, vzkázal v úterý prostřednictvím mluvčího pouze to, že plně respektuje právo premiéra navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.

Hledají se ministři?

Po Blatném má podle zdrojů CNN Prima News nastoupit na post ministra ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ten mimo jiné této televizi před dvěma týdny řekl, že pokud by bylo potřeba, aby pomohl jako ministr zdravotnictví nebo poradce, tak je připraven.

Diskuse proběhla bez ohledu na dopisy, reaguje Blatný. Babiš mu psal kvůli léku bamlanivimab

Číst článek

Arenberger je také členem Rady Českého rozhlasu. Pokud by se stal ministrem, musel by tuto funkci podle zákona opustit.

Plagu by podle CNN Prima News mohl nahradit poslanec za hnutí ANO Karel Rais, místopředseda sněmovního školského výboru, který byl také pověřen vedením výboru po odvolání Václava Klause mladšího v roce 2019. V minulosti byl Rais rektorem Vysokého učení technického v Brně.

Premiér Andrej Babiš měl zvažovat na pozici ministra školství také poslance ANO Patrika Nachera. Ten to pro iDNES.cz odmítl komentovat.

Rais ani Babiš na dotazy médií během dne nereagovali. Ani Arenberger na dotazy Radiožurnálu neodpověděl. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová zatím nemá o případné výměně žádné informace: „Pan premiér s panem ministrem o žádné výměně nehovořil, tedy takové informace nemáme.“

Spory s Blatným a Plagou

Předseda vlády poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy.

Buď rotace, nebo nic. O mém odvolání jsme s premiérem nikdy nemluvili, říká ministr Plaga

Číst článek

Odchod Blatného z čela zdravotnictví před dvěma týdny požadoval prezident Miloš Zeman, a to kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V. Blatný podle prezidenta není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman uvedl, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Babiš ale později před jednáním s prezidentem v Lánech uvedl: „Panu prezidentovi jsem vyhověl v různých věcech, ale v různých věcech jsem mu nevyhověl, protože mám na to jiný názor. Vnímám jeho zkušenosti a názory, ale neznamená to, že když má nějaký názor, že já mám totožný názor.“

S Plagou se už dříve Babiš neshodl na formě maturity. Ministr rozhodl o zjednodušení zkoušky, premiér nadále prosazuje takzvanou úřední maturitu, kterou vedle školských asociací odmítli zaměstnavatelské a podnikatelské svazy, zástupci vysokých škol a nepodpořil ji ani Zemanův poradní tým.

Babiš minulý týden také pro Radiožurnál zkritizoval to, že se do škol a školek podle plánu ministerstva vrátí jen část dětí. Plaga ve čtvrtek oznámil, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek by se měli vrátit předškoláci. Na prvním stupni základních škol bude rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme