Žáci druhého stupně a středních škol by se měli 8. června vrátit do lavic. Vláda schválila Plagův plán

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se mohou 8. června v omezené míře vrátit do lavic. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to v pondělí navrhl vládě, která následně plán schválila. Školy pro žáky mohou připravit aktivity podle svých možností.

Praha (Aktualizováno: 18:24 25. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Plaga

Robert Plaga | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Školy nebudou muset fungovat každý den jako první stupeň základních škol, ale spíše ve formě konzultací, podobně jako je tomu již nyní u žáků posledních ročníků základních či středních škol.

Návrat dětí do škol v Praze proběhl bez komplikací. Někde přišlo 80 procent dětí, jinde jen čtvrtina

Číst článek

Základní školy pak pro žáky druhého stupně nebudou muset zajišťovat program podle běžného rozvrhu na každý den, ale děti by do nich mohly chodit třeba na třídnické hodiny. „Nemuselo by to být každý den, ale třeba jen v některých dnech v týdnu na část dne,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Otevření škol má dětem umožnit zejména znovunavázání vztahů se spolužáky a osobního kontaktu s učitelem. Podobně by podle ní mohly fungovat i střední školy, konzervatoře či vyšší odborné školy. „Je to v souladu s předpokládaným harmonogramem uvolňování opatření ve školství,“ dodala Lednová.

Z vládního materiálu vyplývá, že by podobně jako v případě prvního stupně základních škol nebo žáků posledních ročníků základních a středních škol kvůli riziku šíření koronaviru docházka nebyla povinná. Děti by ve školách byly rozděleny do skupin nejvýše po 15.

Znovuotevření speciálních škol

Školy se kvůli šíření koronaviru zavřely 11. března. Vláda je postupně otevírá. Poslední ročníky základních a středních škol se mohly 11. května vrátit na konzultace a k přípravě k přijímacím a maturitním zkouškám.

Školy v přírodě se do konce roku konat nebudou. Vláda schválila zákaz vícedenních akcí školáků

Číst článek

V pondělí se za přísných hygienických opatření otevřel první stupeň základních škol. Učitelé a ředitelé již dříve uvedli, že otevření druhého stupně v podobném denním režimu, jak bude fungovat první stupeň, by nyní nebylo možné zajistit. Například podle spolku Učitelská platforma by to šlo jen při zrušení povinných rozestupů, maximálního počtu 15 dětí ve skupinách a distanční výuky, která má být podle ministerstva do konce školního roku dominantní.

Plaga podle Lednové v pondělí také vládě předloží návrh na znovuotevření speciálních škol pro mentálně a tělesně postižené, autisty nebo děti s poruchami chování od 1. června. Pokud to kabinet schválí, podmínkou přihlášení dětí k dobrovolné docházce by podle mluvčí mělo být prohlášení rodičů, že jsou si vědomi zvýšeného rizika nákazy svého dítěte.

Ministerstvo zároveň pro tyto školy připravuje manuál s hygienickými doporučeními, který by jim pak chtělo rozeslat v úterý, dodala. Podle ní by se návod neměl výrazně lišit od doporučení pro běžné základní školy.

Už od 1. června se mohou otevřít střední školy a konzervatoře pro praktickou výuku. Opět půjde o dobrovolnou docházku žáků do nanejvýš patnáctičlenných skupin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme