Plaga: Hlasoval bych pro odvolání Hniličky z čela Národní sportovní agentury. Dělá ‚medvědí službu‘

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) by hlasoval pro odvolání Milana Hniličky z čela Národní sportovní agentury. Svou účastí na oslavě v Teplicích prokázal sportu „medvědí službu“, uvedl v diskusním pořadu televize Prima Partie. Dodal, že při své volbě by nepřihlédl ani k prohlášení, ve kterém minulý týden Hniličku podpořili představitelé sportu v čele s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Hnilička | Zdroj: Úřad vlády ČR

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi kritizoval výměnu místopředsedů v sportovní agentury, kterou provedl Hnilička. Byla podle něj netransparentní.

Také podle šéfa poslanců a místopředsedy SPD Radima Fialy je potřeba vysvětlení. V agentuře ve čtvrtek skončili oba místopředsedové Ivo Lukš a Michal Janeba, volné posty obsadí Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová.

Hnilička udělal razantní změny v Národní sportovní agentuře, odvolal oba místopředsedy

Číst článek

Hnilička na začátku tohoto týdne čelil tlaku na rezignaci kvůli nedávné účasti na oslavě v hotelu v Teplicích, při které se porušovala protiepidemická opatření. Nakonec se vzdal jen poslanecké funkce a s podporou premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstal v čele agentury, která od letoška místo ministerstva školství rozděluje veškeré dotace na sport.

„Pokud pan premiér tento návrh na vládu dá, tak já budu hlasovat pro tento návrh na odvolání Milana Hniličky,“ uvedl Plaga. Podle něj šéf Národní sportovní agentury prokázal sportu „medvědí službu“ v době, kdy je sport vládními opatřeními zavedenými kvůli šíření nemoci covid-19 hodně zasažen.

Ministr se nelichotivě vyjádřil i o dopisu představitelů sportu, kteří se Hniličky, který má jako šéf sportovní agentury v rukou sportovní dotace, zastali.

„Z mého pohledu podpůrný dopis těch lidí, kteří jsou na dotačních prostředcích závislí, tak ten podpůrný dopis já neberu vůbec vážně,“ uvedl. Dodal, že první ze signatářů šéf České unie sportu a České basketbalové federace Jansta je obžalovaný v kauze sportovních dotací z roku 2017.

Kritika výměny

Pod prohlášení na podporu Hniličky se kromě Jansty podepsali šéfové fotbalu, hokeje, atletiky, florbalu a juda Martin Malík, Tomáš Král, Libor Varhaník, Filip Šuman a Jiří Dolejš a členové poradní Národní rady pro sport Jaromír Jágr, Barbora Špotáková a Radek Štěpánek.

Poslanec Janda: Český sport smrdí korupcí. Kauza Hnilička ukazuje, že ti nahoře mají povolené vše

Číst článek

Michálek kromě netransparentnosti výměny místopředsedů sportovní agentury kritizoval také to, že Bergmannová, dříve Křítková, je mimo jiné bývalou šéfkou komunikace společnosti Agrofert, kterou vlastnil Babiš do února 2017, kdy ji převedl do svěřenského fondu. Michálek s Fialou též uvedli, že poslanci nemohou Hniličku jakožto šéfa agentury interpelovat.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v České televizi uvedl, že výměna místopředsedů pravděpodobně byla dlouhodobě plánovaná. U nově vzniklého orgánu je podle něj normální, že se v něm mění lidé.

Mluvčí agentury Jakub Večerka v pátek sdělil serveru Seznam Zprávy, že Lukš a Janeba skončili po vzájemné dohodě s Hniličkou.

„Jedná se o dlouhodobější rozhodnutí, které se podle domluvy uskutečnilo až po potvrzení nových místopředsedkyň tak, aby byla zejména v oblasti sportovních dotací navázána kontinuita nové místopředsedkyně Markéty Kabourkové na práci Iva Lukše a nedošlo k žádnému zpoždění ve vyplácení dotací sportovním organizacím,“ uvedl.

Odvolání místopředsedů zkritizoval v pátek i poslanec ČSSD a člen Národní rady pro sport Jan Birke. Od Hniličky bude chtít vysvětlení a doufá, že personální kroky nejsou snahou odvést pozornost od jeho porušení protiepidemických opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme