Ředitelé mají mít možnost ocenit učitele, kteří dělají něco navíc, zdůrazňuje ministr Plaga

Školské odbory vyhlásily stávkou pohotovost, nedohodly se totiž s ministrem školství na růstu platů. Odbory chtějí od ledna přidat celých 10 procent plošně všem učitelům v základech jejich platů, ministr chce v základech přidat všem 2 250 Kč a zbytek dát na nenárokové odměny. Ustoupí nakonec ministr odborářům? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni učitelé si zaslouží navyšovat plat nejenom v roce 2020, ale i v letech následujících, o tom není sporu,“ ubezpečuje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr školství Robert Plaga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor

Zároveň dodává, že od ledna příštího roku by měl být balanc mezi tarifním navýšením a částkou, která směřuje do motivačních složek.

„Když se podívám, jaké procento dnes dostávají ve veřejné správě a v ostatních sektorech pracovníci do odměn, tak je to téměř 25 procent. Ve školství je extrémní rovnost a to procento je pouze 13,“ argumentuje s tím, že ředitelé by měli mít dostatečný objem prostředků na motivování těch učitelů, kteří udělají něco navíc a poskytují kvalitní výuku. 

Víceletá gymnázia?

Nedávno se objevilo opět téma víceletých gymnázií a otázka, zda se nemají rušit, protože odvádějí studenty z hlavního vzdělávacího proudu, tedy z druhých stupňů základních škol.

„Podstatné je nejdříve zlepšit kvalitu výuky na druhém stupni základních škol, pak se můžeme bavit o tom, jestli dávají smysl kapacity osmiletých gymnázií,“ přibližuje.

Odvolává se také na šetření školské inspekce, podle které se kvalita výuky na druhém stupni základních škol ukazuje jako nedostatečná.

Tomáš Pancíř, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme