Šéf pátrací sekce celníků Šlachta odchází do civilu. Důvody nechce komentovat

Šéf pátrací sekce Generálního ředitelství cel a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta odchází do civilu. Informaci webu Lidovky.cz potvrdila Radiožurnálu mluvčí celníků Martina Kaňková. Šlachta podle ní nyní důvody odchodu komentovat nechce, nesouvisejí ale s jeho pozicí v celní správě.

Praha (Aktualizováno: 11:02 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Je to pravda, pan Šlachta sdělil, že má své důvody k odchodu, v současné době důvody nebude komentovat. Nesouvisí to s pozicí v celní správě,“ řekla Kaňková. Serveru Šlachta řekl, že důvody sdělí až poté, co ve služebním poměru skončí. Vyloučil také, že by po odchodu do civilu pracoval pro soukromou sféru. U celníků podle webu končí i Šlachtův náměstek Tomáš Sochor, který dříve stejně jako Šlachta působil u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Celník si tři roky přivydělával prodejem zabavených falešných telefonů určených k likvidaci

Číst článek

Nasazení vojáků vyvolalo kritiku, trestní řád totiž neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než Vojenská policie nebo Vojenské zpravodajství. Akce byla nakonec odsouhlasena jako součinností cvičení.

Rádiu Frekvence 1 Šlachta řekl, že začíná žít na ubytovně a zvažuje, co dál s osobním životem. „Já jsem neměl nikdy žádného koníčka kromě běhání, měl jsem pouze práci a myslím si, že to není úplně dobře, protože kolegové šli k rodinám a já jsem se neměl kam vrátit,“ dodal.

Podle serveru Lidovky.cz Šlachta ve funkci skončí k 30. listopadu. Centralizovaný útvar pátrání, který vede, působí pod Generálním ředitelstvím cel tři roky. Minulý týden na tiskové konferenci Šlachta prezentoval výsledky činnosti útvaru za loňský rok.

Šlachta od policie odešel v červnu 2016 kvůli reorganizaci, při které byl Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. K celníkům nastoupil v srpnu téhož roku.

Robert Šlachta (*1971)

  • V roce 1990 nastoupil do služebního poměru, působil jako řadový policista na obvodním oddělení Policie České republiky v Pohořelicích na Břeclavsku.

  • Poté byl členem zásahové jednotky v Brně, dále řadovým policistou na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kde se postupně vypracoval až k postu ředitele. Stal se jím v roce 2008. Mezitím pracoval i v Národní protidrogové centrále.

  • Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se mimo jiné případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Uskutečnil i zátah proti přívržencům krajní pravice.

  • Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.

  • V celní správě dělal od 22. srpna 2016, kdy se stal vrchním radou pro Pardubický kraj a později náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání.

  • Jako šéf pátrací sekce generálního ředitelství Celní správy se třeba loni podílel na vyšetřování případu nelegálního nakládání se zvířaty, kdy celníci a policisté nalezli při domovních prohlídkách tělo čerstvě zastřeleného tygra, produkty z tygrů i kůže velkých šelem.

jt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme