Bývalého kriminalistu Šlachtu vyšetřuje policie kvůli jeho knize. Podezřívá ho z úniku informací

Bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu prověřuje policie kvůli možnému úniku informací v knize, kterou sepsal s novinářem Josefem Klímou. Uvedl to ve čtvrtek server Česká justice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta | Foto: Michal Šula | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Šlachtova kniha Třicet let pod přísahou vyšla letos v květnu. „Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je či není v rozporu se zákonem,“ uvedl podle České justice ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Pavla Žáčka.

Expremiér Nečas je nevinen, rozhodl soud v kauze trafik pro exposlance. Stejně jako Nečasová a Boček

Číst článek

Bývalý kriminalista Robert Šlachta k tomu pro Deník N uvedl: „Nikdo mě nekontaktoval a napište doslovně, že je mi to jedno.“

Žáček se ho v interpelaci ptal, jaký je ministrův názor, případně názor policejního prezidia na publikování informací, s nimiž se Šlachta seznámil během výkonu své služební činnosti.

Hamáček také uvedl, že nesouhlasí s vydáváním knih bývalých vysoce postavených policistů, ve kterých jsou informace z konkrétních případů.

„V takových případech se tito bývalí příslušníci Policie České republiky pochopitelně vystavují riziku, více či méně vědomě, že se jejich počínání dostane na hranu zákona,“ dodal ministr vnitra.

Plukovník Robert Šlachta vedl přes osm let Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Později pracoval u Celní správy. Loni v záři definitivně odešel po více než čtvrtstoletí služby do civilu.

Šlachta o odchodu od policie: Dospěl jsem k závěru, že už nejsem schopen víc dokázat

Číst článek

Nejvíce pozornosti útvar pod jeho vedením v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády.

Rozruch vzbudily i akce útvaru v případech, ve kterých figurovali i policisté. V říjnu 2015 zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme