Ústavní soud se zastal Roberta Tempela, který strávil zhruba 20 let ve vězení. Musí ho pustit na svobodu

Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstává ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl nyní dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 14:35 19. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Tempel u Vrchního soudu v Praze

Robert Tempel u Vrchního soudu v Praze | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Ústavní soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk očekává, že by se nezákonně vězněný Robert Tempel mohl dostat na svobodu už během dne. Nález Ústavního soudu dostane do datové schránky sokolovský soud i vězeňská služba, od nichž Fenyk očekává neprodlenou reakci.

Robert Tempel strávil ve vězení již zhruba 20 let. Původně dostal souhrnný trest doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku a za dvě předchozí loupeže. Vinu za dvojnásobnou vraždu Tempel roky odmítal.

Soud potvrdil osvobození Roberta Tempela. Za dvojnásobnou vraždu z roku 2001 dostal doživotí

Číst článek

Do případu ale zasáhl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který loni v létě konstatoval, že Česká republika porušila Tempelova práva a upřela mu právo na spravedlivý proces. Proces také podle evropského soudu nebyl dokončen v přiměřené lhůtě.

Český Ústavní soud následně případ vrátil odvolacímu soudu, který Tempela případu dvojnásobné vraždy osvobodil pro nedostatek důkazů.

Soudy ho ale dosud nechtěly propustit na svobodu proto, že si podle nich musel nejprve odpykat zbytek předchozího trestu za loupeže. Podle Tempelových advokátů byl ale muž ve věznici nezákonně – trest byl podle nich již promlčen nebo vykonán. Proto se obrátili na Ústavní soud.

„Dosud vykonaná část trestu doživotního v sobě kompenzuje i ty ostatní tresty, které mu byly dříve uloženy,“ řekl Fenyk.

Tempelův případ

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil.

Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme