Soud zrušil Tempelovi výkon doživotního trestu. Ve vězení ale zůstává kvůli loupežnému přepadení banky

Pražský vrchní soud rozhodl, že se Robert Tempel nebere do vazby a zároveň vydal příkaz k jeho propuštění z výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Na svobodu ale propuštěn nebyl, protože ještě nevykonal zbytek dřívějšího trestu uloženého jiným soudem. Sdělila to mluvčí vrchního soudu Kateřina Kolářová. Muž byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku. Ústavní soud ale toto rozhodnutí minulý týden zrušil.

Praha (Aktualizováno: 16:10 6. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Tempel | Zdroj: Profimedia

Podle serveru Seznam Zprávy zůstává Tempel ve vězení kvůli loupežnému přepadení banky, za které byl původně odsouzen už v roce 1996. „Z výkonu tohoto trestu odnětí svobody byl obžalovaný sice podmíněně propuštěn, nicméně usnesením Okresního soudu Karlovy Vary ze dne 4. března 2005 mu byl zbytek tohoto trestu pravomocně přeměněn v nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání 457 dnů,“ uvedl vrchní soud v usnesení, jehož text mají Seznam Zprávy k dispozici.

Ústavní soud v Česku po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Případ vrátil podle Tempelova právníka Jaroslava Ortmana do stadia, kdy plzeňský krajský soud vynesl nepravomocný zprošťující rozsudek. Přezkoumávat ho bude opět odvolací pražský vrchní soud. Tempel je podle informací ČTK aktuálně ve věznici v Bělušicích.

‚Významné selhání justice‘

Štrasburský soud se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání Tempelova případu.

Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy a v tlaku odvolacího soudu na prvostupňový senát. Podle nálezu vrchní soud v podstatě sám hodnotil některé důkazy, třeba věrohodnost klíčového svědka, aniž je sám provedl. Dokazování se odehrávalo u krajského soudu.

Okresní soud odmítl propustit Tempela, obhájce podá ústavní stížnost

Okresní soud v Sokolově odmítl propustit z vězení Roberta Tempela, který byl odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku. Podle soudu si muž musí odpykat dříve uložený trest za loupež. Informaci České televize (ČT) v pátek potvrdil Tempelův obhájce Jaroslav Ortman.

Dvojnásobná vražda

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit.

Následně měl muže zastřelit. Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu.

Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.

Výjimečné postavení Tempelova případu

 • 26. listopadu 2008 - Středočeský krajský soud nepravomocně uložil Robertu Tempelovi za vraždu dvou mladých mužů z léta 2001 doživotní trest vězení. Prvoinstanční senát tak v pátém kole procesu dospěl k jinému závěru než v minulosti plzeňský krajský soud. Kauza tak má v české justici výjimečné postavení. Krajský soud v Plzni čtyřikrát Tempela osvobodil, ale Vrchní soud v Praze verdikt čtyřikrát zrušil. Tempel byl odsouzen až po přesunutí kauzy ke Krajskému soudu v Praze. Tempel vinu popíral s tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek.
 • Událost se podle spisu stala koncem srpna 2001 na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel zde měl podle obžaloby předat 400 000 korun za auto, které si prý chtěl koupit od Lukáše Svobody. Místo toho ale podle spisu vytáhl zbraň a Svobodu zastřelil. Zasáhl údajně i Michaela Vičara, který přijel se Svobodou, a následně jej prý dobil údery do hlavy. Obě těla podle obžaloby následující den za pomoci Lubomíra Václava zakopal ve Staré Vodě na Chebsku. Za účast na vraždě byl v minulosti stíhán i Václav, byl však soudy pravomocně osvobozen.
 • V té době si odpykával souhrnný trest 13,5 roku vězení za loupeže. Novinář Janek Kroupa před časem uvedl, že Tempel patří k elitě mezi nájemnými vrahy, Tempel to popřel.
 • 9. prosince 2009 - Pražský vrchní soud zamítl Tempelovo odvolání a potvrdil rozsudek.
 • 15. března 2010 - Nejvyšší soud (NS) zamítl Tempelovu stížnost na podjatost Vrchního soudu v Praze.
 • 29. listopadu 2011 - Nejvyšší soud (NS) oznámil, že v létě odmítl Tempelovo dovolání.
 • 8. června 2012 - Ústavní soud zpřístupnil usnesení, kterým v dubnu odmítl Tempelovu stížnost.
 • 29. května 2014 - Odvolací Městský soud v Praze potvrdil, že Tempel nemá nárok na odškodné od státu za nepřiměřenou délku svého trestního řízení, které trvalo přes deset let.
 • 25. června 2020 - Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku konstatoval, že Česká republika porušila Tempelova práva. Podle verdiktu Česko upřelo Tempelovi právo na spravedlivý proces a proces nebyl dokončen v přiměřené lhůtě. Stát má proto Tempelovi vyplatit odškodné v součtu zhruba 13 000 eur (zhruba 350 000 korun).
 • 23. listopadu 2020 - Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí ESLP. Rozsudek se stal konečným a Tempel se může obrátit na český Ústavní soud s žádostí o obnovu svého trestního řízení.
 • 29. července 2021 - Ústavní soud nařídil znovu otevřít Tempelovu kauzu. ÚS po zásahu ESLP revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze.
 • 5. srpna 2021 - Pražský vrchní soud rozhodl, že se Tempel nebere do vazby a zároveň vydal příkaz k jeho propuštění z výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Na svobodu ale propuštěn nebyl, protože ještě nevykonal zbytek dřívějšího trestu uloženého jiným soudem. Podle serveru Seznam Zprávy zůstává Tempel ve vězení kvůli loupežnému přepadení banky, za které byl původně odsouzen už v roce 1996. Z výkonu trestu byl sice podmíněně propuštěn, Okresní soud Karlovy Vary mu ho ale v březnu 2005 pravomocně přeměnil na nepodmíněný trest v délce 457 dnů.
 • 6. srpna 2021 - Okresní soud v Sokolově odmítl propustit Tempela z vězení. Podle soudu si muž musí odpykat dříve uložený trest za loupež.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme