Pražský vrchní soud dostal spis Templa, který si odpykával doživotí. Rozhodne, zda ho pošle do vazby

Pražský vrchní soud bude rozhodovat tom, zda pošle Roberta Tempela, kterému Ústavní soud ve čtvrtek zrušil doživotní trest, do vazby. Nemusí muže automaticky propustit, sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Soud v úterý podle ní obdržel trestní spis v případu dvojnásobné vraždy spáchané v roce 2001 na Sokolovsku. Odvolací jednání povede senát soudce Roberta Fremra.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Tempel na snímku z listopadu 2008 | Zdroj: ČTK

Ústavní soud po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Případ vrátil odvolacímu soudu.

Podle dřívějšího vyjádření Tempelova advokáta Jakuba Kříže nejsou splněny podmínky pro další držení jeho klienta ve vězení. Druhý mužův právní zástupce Jaroslav Ortman v úterý řekl, že Ústavní soud vrátil věc do stadia, kdy plzeňský krajský soud vynesl nepravomocný zprošťující rozsudek. Tempel by tak měl z vězení odejít.

Ústavní soud nařídil po zásahu Štrasburku otevřít Tempelův případ. Odpykává si doživotí

Číst článek

„Trestní řád pro tyto případy soudu ukládá, že má neprodleně po doručení nálezu Ústavního soudu rozhodnout o vazbě, nikoliv automaticky obžalovaného propustit. Vrchní soud v Praze činí všechny kroky k tomu, aby rozhodnutí učinil v co nejkratší době, přičemž prvním nezbytným krokem bylo právě obstarání trestního spisu,“ uvedla mluvčí soudu Kateřina Kolářová.

Tempel je podle informací agentury ČTK aktuálně ve věznici v Bělušicích. Vězeňská služba může podle mluvčí Markéty Prunerové konat jen na základě příkazu k propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

„Bez tohoto dokumentu vydaného příslušným orgánem nelze odsouzeného propustit na svobodu, pokud řádně nevykonal uložený trest odnětí svobody,“ uvedla minulý týden mluvčí.

Kritika ze Štrasburku

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání Tempelova případu.

Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy a v tlaku odvolacího soudu na prvostupňový senát. Podle dnešního nálezu vrchní soud v podstatě sám hodnotil některé důkazy, třeba věrohodnost klíčového svědka, aniž je sám provedl. Dokazování se odehrávalo u krajského soudu.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně měl muže zastřelit. Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme