Robot Matylda stopuje z Jablonce do Pelhřimova. Zastavit mu může kdokoliv

Humanoidní robot Matylda, který vznikl v dílně Open TechLab Jablonec nad Nisou, se ve středu ve 14 hodin vydal na cestu autostopem z Jablonce do Pelhřimova. V případě úspěchu se stane prvním robotem v Česku, který úspěšně podnikne výlet tímto způsobem. Cestu bude možné sledovat online. Ve středeční tiskové zprávě o tom informoval Sławomir Jakub Budziak ze společnosti Webnode.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matylda původně sloužila ke vzdělávacím účelům v oblasti robotiky, ale je také terapeutem a umělcem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Michala Jemelky

Její cesta vede na Vysočinu do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde bude umístěna jako technologicky zajímavý exponát.

Robot v sobě má různé senzory, jako jsou gyroskop, akcelerometr či mikrofony, které mu umožňují po naprogramování i zcela autonomní chování. Matylda tak dokáže kromě chůze i předcvičovat jako fitness trenérka či zastoupit hlídacího psa.

Robot si udělá zastávky v Pardubicích, Plzni a Praze u výherců facebookové soutěže, jež spočívala v nabídce zajímavého zážitku pro Matyldu.

Skladníka zastoupí robot v práci na 81 procent. Zkuste si, jak je na tom vaše povolání

Číst článek

V Pardubicích se tak například povozí na hřbetu karety obrovské. Každý řidič ji navíc může vzít na výlet, do restaurace či do kina.

„S řidiči bude Matylda komunikovat sama. Dám jim instrukce, kam cestuje. Část informací bude i na přiloženém návodu. S sebou bude pak mít jen ceduli, lékárničku a ručník, který je nezbytnou výbavou každého stopaře,“ uvedl konstruktér Michal Seidl s tím, že Matylda cestou vzdá hold knize Stopařův průvodce po galaxii Douglase Adamse.

Cestá robota je možné sledovat na webu nebo portálu Mapotic. Každou hodinu budou přibývat fotografie a bude aktualizována aktuální poloha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme