Ročně je v ČR kvůli lidem zraněno přes deset tisíc divokých zvířat

V době krize je mnohem těžší získat potřebné peníze na jakékoliv bohulibé projekty od soukromých dárců. I proto je chvályhodné, že se Českému svazu ochránců přírody podařilo navázat spolupráci s Lesy České republiky, které věnují milion korun na provoz záchranných stanic pro handicapovaná zvířata. Těch stanice jen v loňském roce přijaly přes deset tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem do Záchranné stanice pro handicapované živočichy

S mikrofonem do Záchranné stanice pro handicapované živočichy | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

„Handicapovaná zvířata jsou volně žijící zvířata, tedy ne například kočky, která se nějakým způsobem dostala do problémů. Problém většinou spočívá v tom, že byla poraněna automobilem, popálena elektrickým výbojem na sloupech s vysokým napětím nebo se může jednat o ptáka, který vrazil do nějaké skleněné výplně. Jsou to zvířata, která mají šanci se do přírody vrátit, nicméně potřebují k tomu lidskou pomoc,“ říká ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování záchranných stanic pro handicapovaná zvířata mluvil v Ozvěnách dne ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

K tomu slouží záchranné stanice. Český svaz ochránců přírody koordinuje činnost 26 záchranných stanic po celé republice. V případě, že někdo takové zvíře najde, může se na záchrannou stanici obrátit a její pracovníci zvířeti pomohou.

Podle Stýbla si ochranáři uvědomují, že se jejich činnost může někomu zdát zbytečná, jdoucí proti přirozenému výběru a eliminaci slabých.

„Reagujeme ale na to, že i člověk se chová proti přírodě a staví živočichům do cesty nejrůznější nástrahy. Každoročně přijímáme více a více živočichů, v loňském roce to bylo více než deset tisíc, z nichž necelá polovina byla vypuštěna do přírody, některá jsou v léčení, zbytek bohužel uhynul,“ dodává Petr Stýblo z Českého svatu ochránců přírody.

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme