Rod Salmů žádá omluvu za spojení otce s nacismem

Brněnský krajský soud se začal zabývat žalobou na ochranu osobnosti knížete Hugo Salma. Jeho dcery Marie a Ida podaly takzvanou postomortální žalobu na ředitelku Muzea Blansko Evu Nečasovou. Nelíbí se jim výroky o občanství a členství jejich otce v nacistických organizacích za druhé světové války, které uvedla v knize o restitucích šlechtických rodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová /uprostřed/ v budově soudu

Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová /uprostřed/ v budově soudu | Foto: Michal Záboj

Salmovy dcery po ředitelce před soudem požadují písemnou omluvu a chtějí, aby do vybraných knihoven poslala upozornění na nepravdivost svých tvrzení.

„Můj otec se k německé národnosti nepřihlásil, ale byl přihlášen. Sluhou a komisařem. Ti přihlášku vyplnili a odevzdali. Tehdy platily předpisy, že když máte mateřskou řeč němčinu a máte německé školy, jste občan Německa,“ vysvětluje Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová.

Výroky o nacistické minulosti knížete Hugo Salma se objevil v publikaci Cui bono restituce ředitelky Muzea Blansko Ivy Nečasové. Ta odmítá, že by tvrzení byla nepravdivá a hodlá je u soudu doložit dobovými prameny.

„Jedná se o co nejpřesnější citace z rozsudků, rozhodnutí nebo archiválií, které mohu doložit. Červeně to tam mohu zaškrtnout, abych ukázala, že jsem si nic nevymyslela. Jedná se čistě o citace toho, co bylo v materiálech uvedeno,“ brání se Nečasová.

Rod Salmů vede dlouhodobě u soudu také restituční spor. Kauza se táhne už řadu let a projednávalo ji několik soudů. Rozepře se vede především o to, zda Hugo Salm byl československým občanem. Jeho potomci žádají navrácení miliardového majetku na Blanensku.

Michal Záboj, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme