Rodí se rozhodčí soudy pro zdravotnictví

České zdravotnické fórum a Hospodářská komora připravují vznik rozhodčích soudů pro zdravotnictví. Mají posloužit pacientům, aby se ve sporech se zdravotními pojišťovnami a zařízeními lépe domohli svých práv v rámci zdravotního pojištění. V budoucnu bychom tak měli mít tuto rychlejší šanci, než dlouhý a nákladný soudní spor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen plic nemocných cystickou fibrózou | Foto: 2. lékařská fakulta UK

Obě sdružení společně s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou představily, jak bude rozhodčí soud pro zdravotnictví fungovat. Zatím je ve stadiu pilotního projektu: "Pacienti mohou do konce roku prostřednictvím informací, které získají na ministerstvu zdravotnictví a na internetových stránkách Českého zdravotnického fóra a Hospodářské komory, podle návodu podat první stížnosti k rozhodčímu soudu."

Spory můžou vznikat například o to, jestli si pacienti budou moci připlatit za kvalitnější kyčelní implantát. Na konkrétním případu takového implantátu to potvrdil Ondřej Dostál z Českého zdravotnického fóra.

"Klademe si otázku, jestli třeba pro člověka, který závodně sportuje, je pro něj správná nejlevnější varianta, která mu umožní chodit, ale neumožní mu postavit se na lyže - a tím pádem si za ,lyžovací' implantát musí připlatit. Nebo jestli si máme zákon vykládat tak, že z hlediska jeho společenského uplatnění je jedinou efektivní, bezpečnou, a tedy plně hrazenou variantou je už ,lyžovací' implantát. A odpovědi na tyto spory o obecných pojmech nám musí dát nezávislý soud, " vysvětlil autor odborné části projektu Ondřej Dostál

Podle Dostála se teď bude testovat: "Předpokládáme, že pilotní projekt poběží minimálně dvanáct měsíců. Mezitím bychom si měli vyzkoušet, kolik pojištěnců má o tuto novou možnost zájem a vyhodnotit, jaké jsou s tím problémy. V nejlepším případě během příštího kalendářního roku, spíš v jeho konci by mohlo dojít k diskuzi o zákonném zakotvení a plném rozběhnutí projektu."

Ondřej Dostál byl hostem Ranního interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plšek potvrzuje, že rozhodčí soud má podporu ze strany tohoto úřadu: "Současně budeme dbát na to, aby rozhodci byli nestranní, nezávislí a objektivní a aby poplatky, které budou občané platit za účast v rozhodčím řízení, byly co nejmenší, aby toto řízení bylo dostupné pro širokou skupinu pojištěnců."

Náměstek Plíšek zdůraznil, že rozhodčí soudy budou řešit úhradové spory mezi všemi zúčastněnými stranami v zdravotním pojištění. Chce navíc, aby zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení měly povinnost účastnit se rozhodčího soudu.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven a generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich zřízení rozhodčího soudu přivítal, protože očekává zvýšení počtu sporů o hranici mezi bezplatnou a placenou zdravotní péčí.

Martin Plíšek a Ladislav Friedrich mluvili o projektu rozhodčího soudu ve zdravotnictví v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr dodává, že se využijí zkušenosti ze spotřebitelských sporů u rozhodčího soudu: "První výhodou je rychlost - v řádu měsíců je na světě vykonatelné rozhodnutí. Na rozdíl od řádu let, které zpravidla stráví u obecného soudu. Druhá výhodou je mnohem menší formálnost, tedy dostupnost pro běžného občana, aniž by se zalekl složitého přístupu k vymáhání svého práva. A za třetí, je to výrazně levnější."

Přečtěte si také:
Problémy s rozhodčími soudy stále přibývají

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme