Rodí se rozhodčí soudy pro zdravotnictví

České zdravotnické fórum a Hospodářská komora připravují vznik rozhodčích soudů pro zdravotnictví. Mají posloužit pacientům, aby se ve sporech se zdravotními pojišťovnami a zařízeními lépe domohli svých práv v rámci zdravotního pojištění. V budoucnu bychom tak měli mít tuto rychlejší šanci, než dlouhý a nákladný soudní spor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rentgen plic nemocných cystickou fibrózou

Rentgen plic nemocných cystickou fibrózou | Foto: 2. lékařská fakulta UK

Obě sdružení společně s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou představily, jak bude rozhodčí soud pro zdravotnictví fungovat. Zatím je ve stadiu pilotního projektu: "Pacienti mohou do konce roku prostřednictvím informací, které získají na ministerstvu zdravotnictví a na internetových stránkách Českého zdravotnického fóra a Hospodářské komory, podle návodu podat první stížnosti k rozhodčímu soudu."

Spory můžou vznikat například o to, jestli si pacienti budou moci připlatit za kvalitnější kyčelní implantát. Na konkrétním případu takového implantátu to potvrdil Ondřej Dostál z Českého zdravotnického fóra.

"Klademe si otázku, jestli třeba pro člověka, který závodně sportuje, je pro něj správná nejlevnější varianta, která mu umožní chodit, ale neumožní mu postavit se na lyže - a tím pádem si za ,lyžovací' implantát musí připlatit. Nebo jestli si máme zákon vykládat tak, že z hlediska jeho společenského uplatnění je jedinou efektivní, bezpečnou, a tedy plně hrazenou variantou je už ,lyžovací' implantát. A odpovědi na tyto spory o obecných pojmech nám musí dát nezávislý soud, " vysvětlil autor odborné části projektu Ondřej Dostál

Podle Dostála se teď bude testovat: "Předpokládáme, že pilotní projekt poběží minimálně dvanáct měsíců. Mezitím bychom si měli vyzkoušet, kolik pojištěnců má o tuto novou možnost zájem a vyhodnotit, jaké jsou s tím problémy. V nejlepším případě během příštího kalendářního roku, spíš v jeho konci by mohlo dojít k diskuzi o zákonném zakotvení a plném rozběhnutí projektu."

Ondřej Dostál byl hostem Ranního interview Radiožurnálu. Jeho odpovědi najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plšek potvrzuje, že rozhodčí soud má podporu ze strany tohoto úřadu: "Současně budeme dbát na to, aby rozhodci byli nestranní, nezávislí a objektivní a aby poplatky, které budou občané platit za účast v rozhodčím řízení, byly co nejmenší, aby toto řízení bylo dostupné pro širokou skupinu pojištěnců."

Náměstek Plíšek zdůraznil, že rozhodčí soudy budou řešit úhradové spory mezi všemi zúčastněnými stranami v zdravotním pojištění. Chce navíc, aby zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení měly povinnost účastnit se rozhodčího soudu.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven a generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich zřízení rozhodčího soudu přivítal, protože očekává zvýšení počtu sporů o hranici mezi bezplatnou a placenou zdravotní péčí.

Martin Plíšek a Ladislav Friedrich mluvili o projektu rozhodčího soudu ve zdravotnictví v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr dodává, že se využijí zkušenosti ze spotřebitelských sporů u rozhodčího soudu: "První výhodou je rychlost - v řádu měsíců je na světě vykonatelné rozhodnutí. Na rozdíl od řádu let, které zpravidla stráví u obecného soudu. Druhá výhodou je mnohem menší formálnost, tedy dostupnost pro běžného občana, aniž by se zalekl složitého přístupu k vymáhání svého práva. A za třetí, je to výrazně levnější."

Přečtěte si také:
Problémy s rozhodčími soudy stále přibývají

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme