Rodiče by podle KDU-ČSL měli mít možnost volit i za své potomky

Lidovci, kteří už s tímto návrhem přišli před několika lety, si totiž myslí, že tato skupina lidí je ve volbách znevýhodněná. Česká společnost stárne, a proto i k volbám chodí podle KDU-ČSL stále starší lidé. Politické strany se pak i ve svých kampaních více obracejí na ně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

malá volební urna

malá volební urna

Každé dítě by mělo podle místopředsedy lidovců Davida Macka stejně jako jeho rodiče jeden hlas. Počet hlasů dětí v rodině by se pak rozdělil právě mezi rodiče. Rodiny s dětmi by totiž měly mít větší politický vliv, vysvětlil Macek.

"Jestliže na sebe berou zodpovědnost za výchovu budoucí generace, tak je také podle mého názoru spravedlivé, aby měli možnost i za ty děti volit strany, které myslí na budoucnost a nesnaží se jen lacině koupit hlasy voličů."

Hlavou nad tím ale kroutí předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle něj existuje hned několik překážek, kvůli kterým se nedá návrh vůbec do praxe přenést.

"Jak se budou posuzovat jednak přítomnost, jednak vůle těch dětí - jestli je stejná jako jejich rodičů? Jak na tom budou děti, které rodiče nemají? Ty nebudou mít žádná práva? Jak na tom budou děti osvojené?"

Aby bylo možné v praxi takto hlasovat, bylo by nejdřív nutné změnit ústavu. Lidovci se teprve o návrhu chtějí bavit ve svých stranických orgánech. Do sněmovny ho zatím podle Davida Macka připravit nechtějí. Nutné je ale podle něj otevřít o věci jasnou diskusi.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme