Rodiče handicapovaných dětí mohou znovu pobírat dávky na péči i rodičovský příspěvek

Ministerstvo práce po 11 měsících znovu mění systém vyplácení dávek. Rodiče postižených dětí mohou od prosince znovu pobírat současně příspěvek na péči i rodičovské dávky. Dosud si museli vybrat jen jeden z příspěvků. Měsíčně tak přicházeli i o víc než deset tisíc korun. Nově ale mohou obě dávky najednou pobírat už jen rodiče dětí do 4 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko | Foto: stock exchange

Výpadek v rodinném rozpočtu přesahující často deset tisíc korun pro mnohé z nich znamenal vážné existenční problémy nebo i dilema, zda raději nemají dát těžce postižené dítě do ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novém systému vyplácení dávek zjišťovala reportérka Veronika Neprašová

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, rodiče museli v mnohých případech opustit zaměstnání a pohodlí rodiny se zhoršilo.

„Ale především pro dítě nemohli zajistit služby stacionáře a podobné záležitosti,“ popisuje svízelnou situaci rodin Václav Krása.

U dětí od 4 do 7 let si rodiče musí dál volit jen jednu z dávek, u dětí s nejtěžším postižením se ale příspěvek na péči oproti současnému stavu navýšil o dva tisíce korun měsíčně.

„Takže alespoň rodiny, kde mají děti s nejtěžším zdravotním postižením, budou moci mít větší peníze na nákup služeb. Je potřeba si uvědomit, že to už jsou děti, které chodí do předškolních a školských zařízení, a ty služby jsou nezbytné,“ zdůrazňuje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

O dalším navýšení dávek pro tyto děti chce Rada s ministerstvem ještě jednat.

Veronika Neprašová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme