Rodiče mají kontrolovat psaní prvňáčků, výuku by ale měli nechat odborníkům

Přes sto tisíc prvňáčků bude v novém školním roce potřebovat radu, jak správně psát. Rodiče by své děti neměli učit psací písmo před školní docházkou. Výuku psaní mají nechat na odbornících. Dohlížet by měli i na správné držení pera a sezení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tužka na prázdném papíře | Foto: Fotobanka stock.xchng

Způsob, jakým se děti naučí psát hned na začátku školní docházky, ovlivní jejich psaní až do dospělosti. Důležitý je správný úchop pera nebo tužky, popisuje odbornice Jana Johnová z Technické univerzity v Liberci.

„Prostředníček podpírá, palec přidržuje a ukazováček je lehce položen nahoře," vysvětluje Johnová.

„Děti v první třídě si například ťukají, jako když ptáček zobe, aby si uvolnily prst, protože problém je nejčastěji v tom, že děti prsty ohnou. Mnoho nápravných způsobů, jak přeučit děti špatnému držení, není,“ dodává odbornice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se prvňáčci měli učit správně psát, zjišťovala reportérka ČRo Klára Bílá

Zapomínat by se nemělo ani na správné osvětlení a sezení. Hlavu je při psaní ideální držet 30 až 35 centimetrů od pracovní plochy, sedět by měl prvňáček s chodidly opřenými o zem.

„Správné sezení, osvětlení, a aby dítě mělo přiměřeně vysokou židli, to jsou velmi důležité věci. Úplně ideální posazení je, když dítě sedí na celé židli a nemačká si podkolenní jamky o hranu židle. Ruka, která nepíše, by měla přidržovat papír,“ popisuje Jana Johnová.

Techniku psaní by měla také doplnit pochvala, radí dětský psycholog Václav Mertin.

„To hodně cenné, co máme u dětí a je jedno, jestli je dítě šikovné, nebo nešikovné, je jejich zájem a ochota podrobit se tomu, co po nich chceme. Veškeré učení je velice složité a tam nám veškeré pomůcky, sebelepší počítač, sebelepší metodika, nepomůže,“ vysvětluje Mertin.

„Kdyby to bylo možné, i to písmo trochu spojit, aby to byla radost, a aby to nebylo mučení,“ dodává psycholog.

Rodiče ale i učitelé mohou najít návod na správné psaní na novém webu.

Klára Bílá, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme