Rodiče mají vyživovací povinnost vůči postiženým dětem až do smrti, rozhodl Ústavní soud

Ústavni soud rozhodl, že vyživovací povinnost rodičů vůči postiženým dětem nezaniká automaticky ani po dosažení zletilosti a přiznání důchodu. Soud zdůraznil, že dívka se o sebe nikdy nebude o sebe umět postarat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Marián Vojtek

Na soud se obrátila žena z Prahy poté, kdy neúspěšně žádala otce své třicetileté nesvéprávné dcery o vyšší příspěvek.

V zákoně se píše, že rodič má živit dítě, dokud to nedokáže samo. V tomto případě jde však o postiženou dívku, která se o sebe sama nikdy nepostará.

„Tato nesvéprávná dívka nikdy nebude mít schopnost se sama živit, je nutné o ni pečovat v jejích základních potřebách. Činí tak matka, takže soud musí zhodnotit schopnosti a výdělečné možnosti otce a on musí v případě nedostatečných dávek přispívat i na zletilou osobu,“ uvádí ústavní soudkyně Ivana Janů.

Postižená dcera v současnosti pobírá plný invalidní důchod 8 tisíc korun a ve stejné výši i příspěvek na péči. Matka tvrdí, že měsíčně potřebuje více než 20 tisíc korun.

Jak to vlastně je, už řešily dva soudy. První řekl, že musí rodič platit až do smrti, ale druhý to zase zrušil. Musel proto zasáhnout práve Ústavní soud.

Vladan Dokoupil, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme