Rodiče stále častěji posílají do školek nemocné děti, bojí se o práci

V Česku se objevil nový trend - matky vodí do školek děti s nakažlivými nemocemi. Navíc žádají učitelky, aby jejich potomkům dávaly tišící léky. Dětský organismus je přitom mnohem citlivější a přecházení nemocí jako chřipka nebo nachlazení pro něj může mít doživotní následky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O děti ve školce se starají ředitelka Dvořáková a učitelka Marešová

O děti ve školce se starají ředitelka Dvořáková a učitelka Marešová | Foto: Jíří Hajda

Matky ale tvrdí, že si nemohou dovolit nechat nemocné děti doma. Když několik dnů nepůjdou do práce, zasáhne to tvrdě napjatý rodinný rozpočet.

„Jsou to tendence poslední doby, já si nepamatuji, že bych se v začátcích své praxe s něčím takovým setkala,“ říká ředitelka mateřské školky v centru Ostravy Alena Žáková.

Utlumených dětí s chřipkou nebo s nachlazením, které rodiče dopují analgetiky i dalšími léky, podle ní v mateřinkách přibývá. Rodiče v personálu navíc často hledají spojence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Janalík

„Rodiče mají tendenci léčit nemoci tak, že učitelku poprosí, aby dítěti dala lék proti bolesti, my ale nevyhovíme,“ dodává Alena Žáková.

I když má za sebou třicetiletou praxi, v poslední době se přístupu některých rodičů nestačí divit. Mnohé děti se totiž kvůli přecházení nemocí často pohybují doslova v začarovaném kruhu. Že je to hazardování s jejich zdravím, potvrzuje i lékařka Helena Kuběnová.

„Za dva dny se nikdo nevyléčí, jen se vyčerpá organismus. Pokud takové dítě dají zpátky mezi kolektiv, tak velice rychle chytne další onemocnění, protože nemá žádnou obranyschopnost. Kromě toho nakazí zbytek školky.“

Podobný přístup podle lékařky neomlouvá ani strach ze ztráty zaměstnání. Natrvalo totiž může poznamenat obranyschopnost dětí. Stejně jako další odborníci radí nechat nemocné děti doma vyležet.

Igor Maňour, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme