Rodiče těžce nemocných dětí by měli dostávat příspěvek až do 15 let věku dítěte

Rodičovský příspěvek pro dlouhodobě a těžce postižené děti by měli jejich rodiče pobírat déle než dosud. Zatím to bylo jen do sedmi let dítěte, nově by měli rodiče dostávat 3 tisíce korun do jejich 15 let. Souhlasili s tím dnes poslanci. Přijali ale verzi, kterou jim doporučil Senát. To znamená, že do sedmi let dítěte by rodiče dostávali příspěvek 7600 korun, do 15 let potom jen 3 tisíce. Původně poslanci chtěli rodinám těžce nemocných dětí prodloužit pobírání příspěvku do 15 let dítěte v plné výši 7 600 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Změna se rozloží na dva roky. Od ledna příštího roku se bude týkat dětí od sedmi do deseti let, od roku 2010 až do 15 let. Sněmovnou původně prošel návrh, aby výše příspěvku zůstala po celou dobu nároku stejná - tedy 7600 korun. Senát ale příspěvek snížil na 3 tisíce. Důvody vysvětlila senátorka Daniela Filipiová:

"Ten příspěvek tak, jak byl navržen Poslaneckou sněmovnou, by zavedl obrovskou nespravedlnost pro děti, které pobírají dávky podle zákona o sociálních službách ve výši tří, respektive pěti tisíc korun - a tam si musíme uvědomit, že jde o děti, které jsou závislé na pomoci druhé osoby. Tudíž péče o tyto děti je mnohem náročnější než je péče o děti, které mají zdravotní nebo i těžké zdravotní problémy. Takže to by byla obrovská nespravedlnost, která by se zavedla právě tou dávkou 7.600 korun."

Podle Filipiové by navíc příspěvek 7600 korun až do 15 let věku dítěte byl příliš náročný pro státní rozpočet. To potvrdil i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

"Je skutečností, že plné financování toho původně navrženého příspěvku, který by byl ale nespravedlivý vůči dětem, které mají střední stupeň závislosti na pomoci jiných osob, tak by stálo až 5 miliard korun. Ale já považuji za klíčové to, že většina sněmovny přijala především ten argument spravedlnosti, že takto je to skutečně větší spravedlnost mezi rodinami dětí, které jsou závislé na pomoci jiných osob a rodinami, které mají dlouhodobě nemocné děti."

Poslankyně ODS Alena Páralová, která původně prosazovala, aby byla dávka až do 15 let dítěte stále stejně vysoká, řekla Radiožurnálu, že schválená verze je pro ni přijatelná.

"Dříve za matku, která se starala o těžce postižené dítě, například s leukémii nebo s rakovinou, stát neplatil zdravotní pojištění a nepočítalo se ji to do důchodu. Nejsou to tedy jen tři tisíce, ale je to zdravotní pojištění a započítávání do důchodu," uvedla Páralová. "My jsme se nemohli s panem ministrem dohodnout, kolik těch dětí bude. Pan ministr mi slíbil, že jestliže těch dětí bude méně, tak by se ta výše příspěvku v budoucnu případně zvýšila," dodala.

Senátní návrh se ale nelíbí, jak řekl Rradiožurnálu Zdeněk Škromach, sociálním demokratům: "Myslím si, že to je škoda. Protože komunisté podlehli nátlaku koalice a hlasovali pro ten senátní návrh, který si myslím, že není dostatečný a poškozuje rodiny se zdravotně postiženými dětmi."

Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme