Rodící se koalice bude jednat o vládě. Tématem je zemědělství i post pro Babiše

Zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL dnes budou jednat o personálním složení koaliční vlády. Zatím je jistý zřejmě jen post premiéra pro šéfa ČSSD. Jako nejkritičtější body jednání se pak jeví resort zemědělství, který požadují lidovci, a také to, jaký post by ve vládě zastával šéf hnutí ANO Andrej Babiš, kterému by mohlo nástup do vedení některého ministerstva zkomplikovat to, že nemá lustrační osvědčení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka, hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

V minulých dnech se vyjednávalo hlavně o programové části koaliční smlouvy. Na ní našly strany shodu minulý týden. ČSSD a lidovci už ji schválili o víkendu, ANO zatím ne.

Senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková řekla, že její strana bude vyjednávat o všech ministerstvech. „Protože zatím jsme se nebavili ani o resortech, ani o lidech. To je etapa, která nás teprve čeká. Samozřejmě, každá strana má nějaké přání, každý má představu, že by třeba to nebo ono mohl umět lépe a může tam mít nějaké své vlastní zájmy,“ poznamenala Gajdůšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání o příští vládě přiblížila v Ranním interview místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová

S konkrétní představou už přišli například lidovci, kteří požadují resort zemědělství. „Je to naše významná programová priorita, je to věc, která má u lidové strany tradici a je to otázka nejenom zemědělství, ale i venkova, takže to má svoji logiku,“ řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Lidovce čeká také vyjednávání o počtu křesel ve vládě. KDU-ČSL chtěla tři posty, ale je možné, že kdyby získala silný resort zemědělství, přistoupila by i na dva, jak chtějí větší strany.

Předsedové do vlády

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dával jasně najevo, že ve vládě by měli být všichni tři šéfové koaličních stran. V případě Andreje Babiše však situaci může zkomplikovat fakt, že šéf hnutí ANO nemá lustrační osvědčení.

Babiš se nyní soudí se slovenským Ústavem paměti národa, podle nějž byl agentem StB. I kdyby ho soud očistil, zřejmě to nebude v dohledné době.

Prezident Miloš Zeman už dříve naznačil, že by to mohla být překážka pro Babišovo jmenování do čela některého resortu. Existuje však i varianta, že by Babiš zastával ve vládě post vicepremiéra a žádný resort by nespravoval.

Podle místopředsedkyně hnutí ANO Věry Jourové by Babiš ve vládě být měl.

„Osobně jsem přívržencem té myšlenky, že by byl vicepremiérem pro ekonomiku, aby měl uvolněné ruce na developerské věci pro stát, ale vypadá to, že se ta funkce spojí s ministrem financí. Uvidíme, jaký to bude mít vývoj, ale otázka, zdali Babiš ve vládě ano či ne, tak jednoznačně ano,“ řekla Jourová.

Potvrdila, že by hnutí ANO mělo mít ve vládě sedm postů. „Kromě financí by to měla být doprava, životní prostředí. Hovoří se o obraně, místním rozvoji, samozřejmě o spravedlnosti. A to další vyplyne. Myslím, že bude ještě možná nějaké překvapení, které vzejde z jednání.“

„Hovoří se o mně jako o kandidátce na ministerstvo pro místní rozvoj,“ připustila Věra Jourová. „Připravuji se na to.“

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Český rozhlas, Alžběta Havlová, Lenka Jansová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme