Rodící se koalice nechce prolamovat těžební limity

Zástupci budoucí koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli, že nechtějí prolomit těžební limity. Naopak se stále nedohodli na postoji k ekologické superzakázce za více než sto miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic.

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic. | Foto: Tomáš Adamec

TOP 09 chce, aby tendr pokračoval. Důvodem jejich postoje je obava z možných arbitráží ze strany firem, které se tendrů účastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednavač pro ekologické otázky za TOP 09, senátor Bedřich Moldan v Ozvěnách dne.

„My jednoznačně soudíme, že tady je závazek vlády jednoznačný. Totiž v tom, že tendr byl vypsán, je třeba, aby se řádně dokončil, aby nedošlo v žádném případě k žádným sporům nebo pochybnostem,“ řekl vyjednavač TOP 09 Bedřich Moldan.

Naopak Věci veřejné a ODS se přiklání k názoru, že by se velká zakázka měla rozdělit na několik menších. Vyjednavač ODS Jiří Papež soudí, že i přes tyto přetrvávající rozpory jdou zatím vyjednávání v oblasti životního prostředí a zemědělství celkem dobře.

„Já tam necítím žádný vážný problém. Opět je to možná jenom formulace myšlenek a větiček. Dali jsme si zase týden čas na to, abychom doformulovali věci a abychom i v oblasti zemědělství dospěli ke shodě. Zatím jsme tam na žádný výrazný problém nenarazili, ale neříkám, že jsme se na všem úplně shodli,“ řekl Papež s tím, že některým tématům se ještě budou vracet.

Zavedení ekologického cla

Skupina vyjednavačů, která má na starosti oblast životního prostředí nyní podle Milana Šťovíčka z Věcí veřejných hledá formulaci, na které by se všechny tři strany shodly. K dalšímu pokusu o dohodu se experti tří stran sejdou znovu za týden. Do té doby chtějí o vzájemných rozporech debatovat i prostřednictvím e-mailu.

Naopak jasno už je v otázce ekologických limitů. Strany jejich prolomení nechtějí. „Jsem rád, protože jsem z Ústeckého kraje, že názor na zachování územních limitů je podobný. Je to přirozené, protože všechny tři strany toto měly v programu,“ řekl Šťovíček.

Strany se shodly také na zavedení ekologického cla na výrobky, které zatěžují životní prostředí.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme