Rodičovský příspěvek by se mohl zvednout o 80 tisíc korun ročně, ale až od ledna 2020

Rodičovský příspěvek v Česku by se mohl zvýšit od roku 2020, a to o 80 tisíc korun na celkem 300 tisíc korun. Dohodli se na tom v pondělí zástupci vládních stran. Novinářům to po jednání koaliční rady řekly ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová (za ANO). Přidání by ročně mělo stát kolem devíti až deseti miliard korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ANO a ČSSD se shodli, že od roku 2020 má vzrůst rodičovský příspěvek až na 300 tisíc korun ročně. | Foto: smpratt90 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slíbila, že zvýší rodičovskou na 300 tisíc korun. Maláčová už dříve řekla, že by se měl příspěvek zvednout ve dvou etapách. Nejdřív by rostl příští rok od července o 40 tisíc korun, do konce volebního období pak ještě o dalších 40 tisíc korun. V pondělí se vládní ANO a ČSSD dohodly, že částka poroste rovnou o 80 tisíc korun od ledna 2020.

Rodičovské příspěvky vzrostou o 40 tisíc. Nárok má i rodič dítěte do čtyř let, který peníze už vyčerpal

Číst článek

„Zavázali jsme se v koaliční smlouvě. Pokud to je priorita, je povinnost peníze (v rozpočtu) zajistit. Minimálně to bude devět až deset miliard korun ročně,“ uvedla Schillerová. Podle ní je dobrá zpráva, že se nemusí hledat finance na navýšení uprostřed roku, ale rovnou se s nimi bude počítat v rozpočtu na rok 2020.

Ministerstvo práce nejdřív uvádělo, že je nutné přidání rozdělit nejen kvůli nákladům, ale i kvůli chystané evropské směrnici ke sladění práce a rodiny, která má pravidla péče upravit. Později naopak Maláčová zmínila, že by kvůli připravovanému předpisu EU bylo lepší zvednout sumu později naráz. V pondělí ministryně práce řekla, že evropská směrnice při stanovení pravidel v Česku roli hrát bude.

Maláčová: Rodičovská by se mohla zvýšit o 40 tisíc korun koncem příštího roku

Číst článek

Střídání rodičů

Předpis, který pochází z dílny eurokomisařky Věry Jourové a který Evropská komise předložila loni, má otce do péče víc zapojit a pravidla mění. Podle předlohy by mělo být rodičovské volno mnohem flexibilnější a mělo by se dát čerpat do 12 let věku dítěte. Bylo by možné ho vybírat po částech, a to třeba i v části pracovní doby. „Musíme se podívat, jak se s tím popereme. Není to ale tak, že bychom chtěli rodičovskou dovolenou prodlužovat,“ řekla Maláčová.

Podle návrhu směrnice by čtyři měsíce rodičovské musely být nepřenosné, rodiče by se tedy museli vystřídat. Po čtyři měsíce by se také musel vyplácet příspěvek aspoň ve výši nemocenské. Vedle rodičovské se předpis týká také mateřské, otcovské, pečovatelského volna a pružné pracovní doby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme