O výši rodičovského příspěvku sněmovna rozhodnout nestihla. Opozice viní Maláčovou z obstrukce

Sněmovna v pátek nestihla rozhodnout o zvýšení rodičovského příspěvku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozice v čele s ODS hodinu komentovala navrhované poslanecké úpravy vládní novely. Opozice ji v následující vyostřené debatě nařkla ze skandální obstrukce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní rodičovský příspěvek by měl podle vládní předlohy vzrůst od příštího roku o 80 000 na 300 000 korun (ilustrační foto). | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Public domain,©

Mimořádnou schůzi k rodičovské dolní komora přerušila na návrh šéfa sociálnědemokratických poslanců Jana Chvojky do doby, co skončí jiná mimořádná schůze, kterou nechali svolat vládní poslanci ANO a ČSSD a také KSČM ke zvýšení některých daní a následně i rodičovského příspěvku. Nyní pokračuje už třetí dějství této schůze, koalice v souvislosti s tím viní z obstrukcí naopak opozici.

Rodičům bez předchozího příjmu se příspěvek od státu nenavýší, jedná se o každou třetí rodinu

Číst článek

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová neuspěla s požadavkem, aby schůze k rodičovské pokračovala ještě v pátek, a to od 12.00.

Maláčová se ve svém vystoupení mimo jiné opřela do ODS v souvislosti s její snahou rozšířit okruh rodin, které by měly mít na zvýšený rodičovský příspěvek nárok. „V pravicových stranách se náhle probudilo sociální cítění, kterému nevěřím,“ uvedla.

„Sociální demokracie chtěla od začátku pomoci všem rodinám, nicméně tak, aby nakonec neostrouhali úplně všichni,“ poukázala také na to, že takový návrh prosazovala, ale „ze všech stran poslouchala, jak rozhazuje“. Výslednou předlohu označila za koaliční kompromis, byť nedokonalý.

‚Skandální vystoupení‘

‚Pojmenovali jsme to banky nebo děti.‘ Maláčová hledá osm miliard na zvýšení rodičovské pro všechny

Číst článek

Ministryně svým dlouhým projevem, v němž rozebírala podrobně i další poslanecké úpravy, rozhořčila opozici. „Skandálním vystoupením jste zabránila schválení rodičovské,“ uvedl Jan Bauer (ODS).

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný mluvil o „plivnutí do tváře rodičům“, když Maláčová podle něho zablokovala projednání předlohy. Předseda SPD Tomio Okamura ministryni nařkl z toho, že schválně mluvila tak dlouho, aby sněmovna nemohla hlasovat.

Maláčová označila svou kritiku za vrchol pokrytectví, o žádné blokování diskuse podle ní nešlo. Okamuru nařkla z toho, že jen řeční od pultíku, ale pro rodiny s dětmi nic konkrétního neudělal. Zdůraznila, že sněmovna zvýšení rodičovské brzy schválí a od ledna vzroste.

Cena práce na rodičovské dovolené? Odborníci ji spočítali na 50 tisíc měsíčně

Číst článek

Zastání z tábora ANO

Maláčové se zastala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Opozici připomněla, že o vládním daňovém balíčku poslanci debatují už více než 22 hodin a už dávno mohli schválit daňovou předlohu i rodičovskou. Za vrchol pokládá Schillerová nařčení, že Maláčová obstruuje vlastní zákon.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik podotkl, že se cítí jako ve špatném snu, když Maláčová mluvila sotva hodinu a nastala kvůli tomu bouře nevole. Také on podotkl, že opozice debatuje o zvýšení části daní mnoho hodin.

Je přitom podle Kováčika rozumné, aby výdaje na vyšší rodičovskou byly nejprve pokryty příjmy z daňového balíčku. „Rozpočtová odpovědnost je také naší povinností,“ zdůraznil.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme