Rodičům, kteří nenechají dát dětem hexavakcínu, hrozí pokuta

Odmítačům očkování hrozí pokuta. Vyplývá to z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten nedávno vyhověl kasační stížnosti ministerstva zdravotnictví. Zabýval se pětitisícovou pokutou pro rodiče, kteří nenechali své dceři dát povinnou hexavakcínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Brian Hoskins

Povinné vakcinace se dlouhodobě zastává řada doktorů - například vedoucí lékař Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce Rastislav Maďar.

„Já si myslím, že ta povinnost vychází historicky z toho, jak to u nás dlouhodobě bylo. Kdyby tady ta povinnost nebyla, tak bych byl rád, aby si každý uvědomil, že očkování je úžasná věc. Můžeme jenom litovat, že nemáme vakcínu proti mnoha jiným obávaným nemocem,“ říká Maďar a jako příklad nemoci, pro kterou neexistuje preventivní očkování, uvádí žloutenku typu C.

Petr Sedláček z občanského sdružení Rozalio ale upozorňuje, že děti dostávají v Česku povinně vakcíny proti nemocem, které ani nemůžou chytit.

„Je v podstatě téměř nemožné, aby malé dítě onemocnělo žloutenkou typ B. Myslím tím novorozeňata, která jsou proti této nemoci povinně očkována. Žloutenka typu B se přenáší krví a pohlavním stykem,“ vysvětluje Sedláček.

Lenka Jansová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme