Rodina má právo znát příčinu smrti blízkých, žádá ombudsman

Veřejný ochránce práv se dostal do sporu a ministerstvem zdravotnictví. Vyvolal ho případ nevyjasněného úmrtí mladého vězně. Otakar Motejl proto využívá své jediné možnosti sankce a celý případ zveřejňuje. Požaduje přitom jediné - rodina má nárok znát okolnosti a příčinu úmrtí svého člena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Za ne zcela vyjasněných okolností umírá v červnu loňského roku ve věznici v Heřmanicích čtyřiadvacetiletý vězeň. Rodina se o jeho smrti dozvěděla z telegramu. Příčinu smrti ale vězeňská služba odmítla sdělit s tím, že jde o lékařské tajemství a odvolala se na stanovisko ministerstva zdravotnictví.

Současné právní předpisy předpokládají, že právo získat informace ze zdravotnické dokumentace má pouze pacient, v případě jeho úmrtí toto právo nepřechází na žádné osoby z jeho okruhu. ?Jestliže tedy zdravotnická anamnéza do jisté míry předpokládá u každého pacienta, aby uvedl příčiny úmrtí svých předků z důvodů genetické výbavy, tak je zcela absurdní, aby pozůstalí rodinní příslušníci neměli možnost nahlédnout do zdravotnické dokumentace a zjistit skutečnou příčinu smrti," vysvětluje problém veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ministertsvo zdravotnictví ale závěry veřejného ochránce práv odmítlo. Právě proto Otakar Motejl přistoupil ke svému jedinému sankčnímu oprávnění a celý případ zveřejňuje. Dále doporučil vládě, aby byl vypracován nový zákon, který by respektoval práva pacientů.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme