Rodina volila společnou smrt

Společný odchod ze světa zvolila čtyřčlenná rodina z Písecka. Manželé a dva synové se zřejmě otrávili výfukovými plyny. Od výfuku jejich škodovky, kterou nalezli ráno místní lidé v lese nedaleko Vysokého Chlumce, totiž vedla hadice dovnitř auta. Lékař známky cizího zavinění smrti nezjistil. Co rodinu k sebevraždě vedlo, není zatím jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výfuk automobilu | Foto: Lesprojekt

Pětačtyřicetiletého muže, jeho o čtyři roky mladší manželku a syny ve věku 11 a 12 let z Ratiboře na Písecku příbuzní pohřešovali od 6. dubna. Pátrání skončilo dnes ráno šokem. Místní hajný našel ráno kolem osmé hodiny odstavenou modrou Škodu 120 u hájovny Hlubeč nedaleko Vysokého Chlumce na Příbramsku. Uvnitř auta spočívala čtyři mrtvá těla.

Podle dosavadních informací si smrt vybrali rodiče pro sebe a své děti sami. Od výfuku byla předním okénkem u řidiče dovnitř zamčeného auta zavedená hadice. Škvíru v okénku těsnila lepicí páska.

Zatím nic neukazuje na to, že by rodině někdo v odchodu ze světa pomohl. "Přivolaný lékař na místě nezjistil cizí zavinění, avšak přesnou příčinu smrti určí až nařízená pitva," potvrdil policejní mluvčí Pavel Truxa.

Co bylo příčinou šokujícího činu rodiny, je zatím záhadou. Dopis na rozloučenou u nich policie nenašla. Rodina podle svého okolí neměla viditelné problémy. Jak uvedla ředitelka školy, kam chlapci chodili, rodina se asi před třemi týdny rozhodla odstěhovat do Prahy.

Manželé před více než deseti lety patřili ke Svědkům Jehovovým. V roce 2001 projevili zájem o návrat. Podle advokáta zastupující tuto církev Lubomíra Müllera se ale do práce sboru se nezapojili. I když se objevily dohady o rituální sebevraždě, první výsledky vyšetřování tomu podle Truxy nenasvědčují.

Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium Sekt tvrdí, že samotná příslušnost k Svědkům Jehovovým nemohla být motivem rodinné sebevraždy. Také pro jehovisty jako pro všechny křesťany je totiž sebevražda velkým hříchem.

"Je možné, že se rodina mohla dostat do nějakých těžkých psychických stavů po odchodu od Svědků Jehovových, k němuž údajně došlo před několika týdny nebo měsíci, protože odchod právě z této náboženské společnosti bývá velmi dramatický," soudí Vojtíšek. Sám ale neví o žádném případu, kdy by opuštění sekty jehovistů skutečně vedlo až k sebevraždě.

Hromadné sebevraždy jsou v Česku výjimečné

K dobrovolnému odchodu ze života se u nás většinou rozhodly dvojice partnerů, v jiných případech spáchaly sebevraždu matky se svými dětmi.

V srpnu 1995 se ve Strážnici na Hodonínsku na zahradě kvůli špatnému zdraví společně oběsili starší manželé.

Mladá matka se sedmiletou dcerou v náručí vyskočila v prosinci 1998 z pátého patra domu na pražském Smíchově. Ještě před skokem se pokoušela sebe a dítě otrávit léky. Matka zemřela po několika hodinách, děvčátko o několik týdnů později.

Stejným způsobem zabila sebe i svého čtyřměsíčního syna v únoru 2000 pětatřicetiletá žena z Českých Budějovic, v září téhož roku skočila z mostu u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku dvacetiletá matka s ročním synem. Oba skok nepřežili.

Uvnitř auta se výfukovými plyny dobrovolně otrávil mladý pár u Nového Strašecí na Rakovnicku v únoru 2002. Dvaadvacetiletý mladík z Kladenska a sedmnáctiletá dívka z Liberecka se podle neoficiálních zprávy rozhodli pro sebevraždu pod vlivem drog.

Letos v březnu spáchali sebevraždu ruku v ruce rodiče osmiměsíčního dítěte v Hradci Králové. Dvojice skočila z lodžie panelového domu, dítě zanechala v bytě.

Lenka Šumová, Zdeněk Hejkrlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme