Rodinný statek je po desítkách let opět Mašínů. Návrat stvrdil zápis do katastru

V katastru nemovitostí je u rodinného statku Mašínů opět uvedeno jméno hrdiny odboje - generála Josefa Mašína. Završilo se tak dlouholeté úsilí generálovy dcery Zdeny Mašínové.

Lošany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to pro mě dost otřesné, velmi nerada se vracím, protože se mi vrací i všechny hrozné vzpomínky na dobu, kdy byl tento majetek vlastně ukradený, a po 60 letech se mi teprve vrací. Je to velice citlivá záležitost pro mě i mé příbuzné,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Zdena Mašínová. | Foto: Petr Blažek

„Je to pro mě dost otřesné, velmi nerada se tam vracím, protože se mi vrací i všechny hrozné vzpomínky na dobu, kdy byl tento majetek vlastně ukradený, a po 60 letech se mi teprve vrací. Je to velice citlivá záležitost pro mě i mé příbuzné,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz minulý týden Zdena Mašínová.

Oprýskané zdi a hrozné vzpomínky. Zdena Mašínová navštívila rodinný statek v Lošanech

Číst článek

„Máme v úmyslu, pokud bude celá záležitost administrativně vyřízená, udělat tam menší památník osobě mého otce, který byl popraven nacisty, a jde o jeho rodný dům,“ popsala plány s domem.

Teď je v kolonce vlastník je místo Státního pozemkového úřadu zapsán její zesnulý otec, informoval o tom server Seznam Zprávy.

Následovat bude dědické řízení a do konce prázdnin budou oficiálně novými majiteli Zdena Mašínová a její bratr Josef Mašín.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát.

Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

Statek Mašínovi dostali zpátky díky březnovému verdiktu kolínského soudu. Ten rozhodl, že Mašín smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Na začátku července Mašínová proto požádala o dědické řízení.

haf, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme