Rodiny vyměněných dětí mají dostat odškodné 3,3 milionu

Třebíčská nemocnice musí rodičům vyměněných holčiček Nikoly a Veroniky vyplatit celkové odškodné 3,3 milionu korun. Rodina Libora Broži vysoudila milion a 200 tisíc korun a rodina Čermákových 2 miliony a 100 tisíc. Rozhodl o tom soudce Michal Ryška z brněnského krajského soudu. Podle něj v třebíčské nemocnici došlo k několika skandálním trestuhodným a neomluvitelným pochybením. Rozsudek zatím není pravomocný, ani jedna strana nevyloučila odvolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodiče zaměněných dětí u soudu | Zdroj: ČTK

Rodiny původně požadovaly 12 milionů korun. Nemocnice pochybení přiznala a nabídla jim jako mimosoudní satisfakci celkem 600 tisíc korun. Rodiče děvčátek tuto sumu ale odmítli, zdála se jim nízká.

Podle samosoudce Michala Ryšky jde o ojedinělý rozsudek v našem právu - oběma rodinám vznikla velmi vážná újma, přiznaná částka ale nemohla být pro nemocnici likvidační a rodinám neměla přinést bezdůvodné obohacení.

"Soud především konstatoval, že došlo k velmi závažnému zásahu do základních lidských práv všech žalobců, došlo k odloučení dětí od rodičů, v tomto směru tedy došlo k reálnému rozdělení rodin, a toto je v judikatuře Ústavního soudu i Evropského soudu pro lidská práva konstantně chápáno jako velmi závažný zásah do základních lidských práv," řekl ve vysílání Radiožurnálu soudce Ryška.

Soudce také vysvětlil, proč se částky přiznané členům obou rodin liší: "Není možno mezi jednotlivé žalobce ani mezi obě rodiny klást rovnítko. Je tady naprosto individuální rozsah vzniklé psychické újmy, jak v případě rodičů, tak v případě dětí. Například v případě Nikolky v porovnání s Verunkou je ta situace výrazně horší; Nikolka vyrůstala v konfliktním prostředí, u Verunky to trauma v tomto směru není natolik intenzivní."

Z rodičů se k verdiktu stručně vyjádřila pouze Jaroslava Čermáková: "Za sebe bych mohla říct, že by to už mohlo skončit a já bych byla spokojená. Jestli někdo dostal víc nebo míň, to si myslím, že je v téhle situaci úplně jedno. Teď je důležité, abychom se s tím všichni vyrovnali. Já nemůžu říct, jestli je to málo nebo moc, můžu teď akorát říct, že když by nám přiznali to, co nám nabízela nemocnice - 300 tisíc, tak to by bylo nepochopení celé té situace, do které jsme se dostali."

Třebíčská nemocnice žádala, aby soud žádost rodičů o odškodnění zcela zamítl. Řekl to právník nemocnice v závěrečné řeči před vynesením rozsudku u Krajského soudu v Brně. Nemocnice přiznává pochybení. Popírá ale, že by zapříčinila údajné negativní psychické dopady na rodiny. Leccos si podle právníka nemocnice zavinili rodiče sami liknavostí a medializací kauzy.

Naopak právní zástupce rodičů trval na odškodnění ve výši 12 milionů korun. Zástupce rodičů mimo jiné poukazoval na to, že nízké částky odškodnění deklasují justici v očích veřejnosti a že vysoká částka má být také preventivní sankcí, aby se podobné případy neopakovaly.

Veroniku a Nikolu vyměnily zdravotní sestry v třebíčské porodnici v prosinci roku 2006. Předloni před Vánocemi se děti vrátily ke svým biologickým rodičům - Nikola k Čermákovým do Přibyslavic a Veronika k Liboru Brožovi a Jaroslavě Trojanové do Jabloňova. Od tehdejšího hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila dostala každá z rodin 100.000 korun na náhradu výdajů vzniklých chybou nemocnice, kterou kraj zřizuje.

Ke kauze jsme se podrobně vrátili v pátečním Radiofóru.

Případu jsme se věnovali i v těchto zprávách:
Možnou záměnu novorozeňat mají potvrdit další testy DNA
Rodiče vyměněných dětí se dohodli na jejich vrácení
Dvě sestry z třebíčské nemocnice dostaly výpověď kvůli záměně dětí
Každá z rodin vyměněných dětí dostane od kraje Vysočina sto tisíc korun
Za záměnu novorozenců nemocnice nabízí rodinám po 300 tisících

Ivan Holas, Marika Táborská, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme