Rodná čísla se neruší, prohlásil Bartoš. Do občanského průkazu by se mohla zapisovat až do roku 2029

Za naprostý nesmysl označil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) studii, podle níž by odklon od rodných čísel stál zhruba 56 miliard korun, neboť mylně počítá s jejich úplným zrušením. Do 1. července chce ale projednat, zda by v současné rozpočtové situaci nebylo vhodné opět odložit ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů, plánované na počátek roku 2025, s ohledem například na insolvenční rejstřík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj

Bartoš chce s Digitální a informační agenturou prodiskutovat další vývoj i se soukromým sektorem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rodná čísla se v České republice neruší,“ prohlásil Bartoš. Připomenul, že jejich postupné utlumování a nahrazování číslem bez data narození a informaci o pohlaví držitele průkazu je plánováno od roku 2009. Proti vládním plánu se postavila Národní ekonomická rada vlády, podle níž bude projekt nákladný a výdaje by bylo možné vynaložit účelněji.

Rodná čísla jsou určena k zániku, tvrdí datový novinář. Proč mohou stresovat a kdy skončí?

Číst článek

„Existují závažné pochybnosti, zda takový systém vůbec bude fungovat pro jednoznačnou identifikaci občanů ve všech myslitelných životních situacích,“ uvedla rada na vládním webu. Doporučila vládě zadat dopadovou studii všech přínosů a rizik se zhodnocením jejich sociálních a ekonomických dopadů.

Bartoš chce s Digitální a informační agenturou prodiskutovat další vývoj i se soukromým sektorem. „Je možné, že bude třeba zvolit lepší řešení, máme na to čas,“ uvedl vicepremiér.

Kvůli vysokým nákladům chce opozice odklad zrušení zápisu rodných čísel do občanských průkazů o čtyři roky, tedy na rok 2029. „Jsme proti tomu, aby se teď z rodných čísel přecházelo na identifikátory. Navrhli jsme to posunout v čase,“ uvedla stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme