Výběr z iROZHLASu, ročník 2018: nejzávažnější kauzy, štěpné rozhovory, objevné reportáže i unikátní datařina

Není to malé číslo. Za letošek vydal iROZHLAS.cz více než 21 tisíc článků. Mise zpravodajského serveru Českého rozhlasu má ovšem jiné cíle než počty článků a kliků. Snažíme se o původní, nestranné a vyvážené zpravodajství. Nabízíme výběr toho nejlepšího, co redakce v roce s osmnáctkou na konci vydala.

Kauzy se značkou iROZHLAS.cz


Jaké důkazy má policie v kauze Čapí hnízdo?

Jako první jsme komplexně zmapovali důkazní situaci v politicky citlivé kauze Čapí hnízdo. V rozsáhlém materiálu jsme popsali 10 důkazů, které policie získala proti českému premiérovi Andreji Babišovi z hnutí ANO. Detektivové jsou přesvědčeni, že Babišovi spolupracovníci pod jeho dohledem účelově vyčlenili z holdingu Agrofert firmu Farma Čapí hnízdo, která se díky tomu mohla prezentovat jako začínající podnik a získala tak evropskou dotaci 50 milionů korun. K závěru došli například na základě interní zprávy banky, ekonomického posudku společnosti Česká znalecká či na základě výpovědí svědků.

Proč se zadrhl justiční kolotoč v kauze Nemocnice Na Homolce?

Kauzu Nemocnice Na Homolce a jejího exředitele Vladimíra Dbalého sledujeme dlouhodobě a systematicky. Ve druhé větvi korupční kauzy figuruje i jistý Ladislav Janiga. Jenže oficiálně je tak nemocný, že není schopen chápat smysl trestního řízení. Reportér serveru iROZHLAS.cz ho přitom dvakrát bez problémů zastihl: poprvé přímo v jeho firmě, podruhé před domem, kde má jeho společnost kanceláře. Janiga pokaždé tvrdil, že jde na schůzku za advokátem, jehož kancelář sídlí ve stejné budově jako jeho společnost. Státní zastupitelství v reakci na zjištění serveru iROZHLAS.cz uvedlo, že přerušení jeho stíhání nemusí být definitivní. Před pár dny ale uvedlo, že podnikatel stále mezi obviněnými nefiguruje.

Když si vás najde stalker

Server iROZHLAS.cz popsal příběh Hany, kterou již sedm let pronásleduje psychicky nemocný muž. Soud ho za to dokonce již podmíněně potrestal, na čas skončil v léčebně, s útoky ale nepřestal, naopak je letos začal stupňovat a za mladou ženou přišel do práce. I když porušil podmínku, policie konstatovala, že kvůli schizofrenii ho nelze potrestat, a stalker Hanu nadále pronásledoval. Redaktor serveru iROZHLAS.cz muže našel a vyzpovídal. Mimo jiné tvrdil, že sám sebe za stalkera nepovažuje. Policie na základě zveřejněného materiálu případ znovu otevřela, nakonec ale konstatovala, že muže kvůli psychické nemoci i nadále nelze stíhat.

Po stopách dezinformačních e-mailů

Během letošní prezidentské volby zažilo Česko dosud nejmasivnější nárůst dezinformací. Především starší lidé si mezi sebou lživé informace přeposílali e-maily, zásah některých se počítá až na desítky tisíc. Serveru iROZHLAS.cz se podařilo dohledat autory a šiřitele některých dezinformačních e-mailů. Dal jim příležitost vysvětlit, proč materiály napsali nebo šířili nebo doložit zdroje, z nichž uváděné informace čerpali. Mezi šiřiteli falešných zpráv byli advokát, lékař, důchodce nebo farmář.

Jak dopadla kontrola korunových dluhopisů?

Kauza korunových dluhopisů stála loni nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO) místo v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Na společnost Agrofert, kterou zaparkoval ve svěřenském fondu, kvůli možnému krácení daně mířily i trestní oznámení. Policie je však, jak zjistil server iROZHLAS.cz, v srpnu odložila. Prověrky nezdaněných korunových dluhopisů odstartovaly loni v červnu, finanční správa od té doby provedla 488 daňových kontrol u 279 firem a podala 28 trestních oznámení. Úředníci zatím škodu, která vznikla státu, odhadují na téměř půl miliardy korun.

Anatomie vlivové sítě lobbisty Tomáše Horáčka

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, stíhaný v kauze zdravotnických tendrů, v minulosti sponzoroval Piráty, komunisty i hnutí ANO. Spolupracovat chtěl dokonce s nynějším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), a to ještě v době, kdy působil jako tajemník ministra financí. Server iROZHLAS.cz jeho vazby na politiky zmapoval a dané strany vyzval, ať se ke spolupráci vyjádří. Zatímco Piráti a ANO řekli, že dary vrátí, šéf komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že k tomu není důvod.

Ke komu tečou dotace pro malé firmy?

Jen loni vyplatil Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na pojištění plodin a zvířat bezmála půl miliard korun. Na dotace určené pro malé a střední firmy přitom dosáhly i dceřiné společnosti některých velkých koncernů. Šlo třeba o skupinu Agro Měřín pozemkového magnáta Gabriela Večeři či společnost Agrofert, kterou nynější premiér Andrej Babiš loni převedl do svěřenského fondu. Na základě zjištění serveru iROZHLAS.cz nařídilo ministerstvo zemědělství prověrku vyplácených peněz. A jaký byl výsledek? Garanční fond sice odmítl, že by pochybil, nakonec ale pravidla dotačního programu upravil tak, aby vyhrazené peníze čerpali skutečně jen malí zemědělci.

Sliby chyby? Provedli jsme inventuru těch vládních

Server iROZHLAS.cz zmapoval sliby jednobarevného kabinetu Andreje Babiše (ANO), který vládl bez důvěry skoro půl roku. Jde o balík v hodnotě za bezmála 110 miliard korun. Některé z nich se sice neposunuly, jiné se rovnou odložily. Řada z nich se ale plní, a to i v nynější koalici s ČSSD. Třeba studenti a senioři jezdí od září hromadnou dopravou se slevou, rozjely se také půjčky na bydlení pro mladé páry a přikleplo se i více peněz pro učitele. Podle inventury vládní slibů kabinet pracuje na investicích za zhruba 56 miliard korun.

Rok 2018 v našich fotografiích


Je to rok, co se Michaela Danelová stala stálou fotografkou iROZHLAS.cz. Den co den vyráží do terénu, aby čtenářům nabídla obraz z míst, kde operují rozhlasoví reportéři. Tady je výběr jejich nejpůsobivějších snímků.

1 - Letošní volby prezidenta. Ukrajinská aktivistka z hnutí Femen Angelina Diashová zaskočila Miloše Zemana a jeho ochranku, když proti němu protestovala ve volební místnosti. Polonahá za ním přiběhla a křičela Zeman, Putin's slut (Zeman, Putinova běhna). 12.1.2018

2 - Krajina mrtvých dolů. Fotogalerii si prohlédněte zde.

3 - Divák na koncertě k připomenutí událostí z 21.8.1968, Václavské náměstí.

4 - Demonstrace proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Část demonstrujících došla z Václavského náměstí k Pražskému hradu. 5.3.2018

5 - Jiří Kovanda.

6 - Demonstrace za demisi Andreje Babiše, 17.listopadu 2018, Staroměstské náměstí.

7 - Komunální volby, za volební plentou je předseda vlády Andrej Babiš a jeho manželka Monika, 5.10.2018

8 - Letošní volby prezidenta. Prezident Miloš Zeman v pátek odpoledne 12.1.2018 na první pokus neodvolil, poté, co ukrajinská aktivistka z hnutí Femen Angelina Diashová zaskočila prezidenta a jeho ochranku, když proti němu protestovala ve volební místnosti.

9 - Protestující proti vládě s komunisty, Malostranské náměstí 11.7.2018

10 - Hotel Thermal, brutalistická architektura, Karlovy Vary 26.10.2018

5 nejčtenějších rozhovorů


Datová žurnalistika pod hlavičkou iROZHLAS.cz


5 nejlepších reportáží


Radek Kedroň