Exkluzivní průzkum: 45 % Čechů věří, že rok 2020 bude úspěšnější. Bojí se změny klimatu

Vyhlíží Češí příští rok spíš s lepšími, nebo horšími očekáváními? Ukazuje se, že ke konci roku jsou spíš optimisti. Alespoň to vyplynulo z exkluzivního bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční ohňostroj v Praze v roce 2016

45 % Čechů věří v úspěšnější rok 2020. Ilustrační foto | Foto: Jan Fidler | Zdroj: Flickr | CC0 1.0

Data ukazují, že 45 % lidí věří, že nadcházející rok bude lepší než ten končící.

„To je mírný nárůst oproti loňskému očekávání, kdy toto očekávání bylo na úrovni asi 44%,“ přiblížil Přemysl Čech z agentury Median.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní průzkum přináší informace o očekáváních a obavách Čechů.mp3

„Velmi optimističtí jsou především mladší lidé ve věku 18-29 let, kde 66 % respondentů očekává, že příští rok bude opravdu výrazně lepší. Maličko optimističtější jsou muži než ženy,“ dodal.

Zhruba třetina lidí čeká, že se nic nezmění. Vyloženě pesimistické vyhlídky má 15 % dotázaných. „Absolutně za největší hrozbu považují lidé environmentální hrozby, což je nedostatek pitné vody a změna klimatu. To znamená to diskutované téma ohledně oteplování,“ popsal sociolog, čeho se Češi nejvíce obávají.

Nedostatek pitné vody vnímá jako vážnou hrozbu 51 % dotázaných, klimatické změny poté 44 %. Valná většina dotázaných, celých 89 %, by také byla ochotná při nedostatku vody svoji spotřebu omezit. Nejsou to ale pouze environmentální hrozby, které berou lidé nejvážněji.

„Z těch dalších hrozeb se lidé podle našeho výzkumu nejvíce bojí útoku Islámského státu v Evropě, tuto hrozbu považuje za závažnou 50 % respondentů,“ dodává Čech s tím, že obecně jsou lidé spíše optimističtí.

Metodika výzkumu

Dvoudenního průzkumu se 17. a 18. prosince 2019 zúčastnilo 1021 respondentů starších osmnácti let. Sběr dat probíhal telefonickým nebo osobním dotazováním prostřednictví, proškolených tazatelů. Výzkum je reprezentativní pro populaci České republiky starších osmnácti let podle: základních sociodemografických proměnných (pohlaví, věku, vzdělání, kraje, velikosti obce), ekonomického statusu a výsledků voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017.

Kateřina Součková, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme