Rok Ďábla je nejlepším českým filmem loňského roku

Již podesáté udělili členové České filmové a televizní akademie výroční filmové ceny. Prestižního Českého lva za nejlepší film získal v pražském kině Lucerna Rok Ďábla režiséra Petra Zelenky. Tvůrci snímku z deseti nominací proměnili v cenu hned šest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český lev

Český lev | Foto: Český lev

Hudební mystifikace s Jaromírem Nohavicou, Karlem Plíhalem a skupinou Čechomor bodovala i v kategoriích nejlepší střih, zvuk, hudba a režie. Rok ďábla byl také divácky nejúspěšnějším filmem. Petr Zelenka může Českého lvy přidat k dalším dvěma soškám, které získal za scénář a režii Knoflíkářů.

Dvě křišťálové sošky přisoudili akademici tvůrčímu týmu filmu Alice Nellis Výlet. Stejný počet výročních cen má také film Zdeňka Trošky Andělská tvář. Pouze jednu cenu ze sedmi možných nakonec obdržel film Zdeňka Tyce Smradi.

Nejlepší hlavní herecký výkon mezi ženami podala Iva Janžurová za roli ve snímku Výlet. Za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli byl oceněn Ivan Trojan za roli ve filmu Smradi. Stejný herec si odnesl také Českého lva za vedlejší roli ve snímku Musím tě svést. Pořadatelům se však vloudila do přípravy cen chyba a místo hercova křestního jména vyryli na sošku jméno jeho bratra, producenta Ondřeje Trojana.

Nejlepší vedlejší ženský výkon podle akademiků předvedla Jana Hubinská ve filmu Děvčátko. Za hudbu byli oceněni Jaromír Nohavica, Čechomor a Karel Holas za film Rok Ďábla.

Z patnácti vloni natočených českých snímků v nominacích uspělo osm. Z nich si žádnou cenu nepřipsal jen film Milana Šteindlera Perníková věž. Ve výčtu se dále objevily filmy Rok ďábla, Výlet, Smradi, Andělská tvář, Musím tě svést, Fimfárum Jana Wericha a Děvčátko.

Českého lva za dlouholetý umělecký přínos domácí kinematografii převzal česko-slovenský filmový režisér, scenárista a kameraman Juraj Jakubisko. Doplnil tak devět svých předchůdců, kterými jsou František Vláčil, Jan Švankmajer, Karel Kachyňa, Jiří Menzel, Miloš Forman, Jiří Krejčík, Miroslav Ondříček, Věra Chytilová a od loňska Otakar Vávra.

Jakubisko, v polovině 60. let absolvoval obor režie na pražské Filmové akademii múzických umění, od roku 1993 žije v Praze se svou ženou, herečkou Deanou Horváthovou. Právě jí se soškou v ruce poděkoval. "Chtěl bych poděkovat Slovenskému národnímu divadlu, kde byla moje žena čtrnáct let herečkou. Když se dostala do politického konfliktu, tak prakticky ze dne na den stáhli všechny hry, ve kterých hrála, a odešla do Prahy a dělá mi producentku. Za to jim strašně děkuji, to se jim velmi podařilo," řekl divákům v sále překvapený Jakubisko, který do pokladnice československé kinematografie přispěl například snímky Vtáčkovia, siroty a blázni, Tisícročná včela, nebo Sedím na konári a je mi dobre.

Kromě dnes oceněných snímků byly některé ceny rozděleny už na únorovém nominačním večeru Českých lvů. Nejlepším zahraničním filmem je Mluv s ní španělského režiséra Pedro Almodóvara. Jako nejlepší filmový plakát označili akademici dílo Aleše Najbrta a Zuzany Lednické k filmu Rok ďábla. Cenu filmových kritiků za rok 2002 dostala Alice Nellis za film Výlet, cenu čtenářů časopisu Cinema získal Pán prstenů: Společenstvo prstenu.

Martin Hromádka, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme